Lekomania to bardzo złożony problem, który może wywierać negatywny wpływ na relacje społeczne, życie zawodowe, a przede wszystkim – zdrowie osoby chorej. Leczenie tej dolegliwości jest bardzo utrudnione przez fakt, że leki w dzisiejszych czasach są powszechnie dostępne – te bez recepty można bez żadnego problemu kupić w każdej aptece. Bardzo ważne, by osoba chora jak najszybciej podjęła odpowiednią terapię w celu leczenia uzależnienia.

Lekomania – objawy uzależnienia

Śmiało można powiedzieć, że lekomania to błędne koło. Chory uzależnia się od leków, a jego organizm wykazuje coraz większą tolerancję na ich działanie. Skutkuje to przyjmowaniem z czasem coraz większych dawek, co jedynie pogłębia uzależnienie. Uzależnienie od leków często bywa bagatelizowane, tymczasem tak samo, jak każdy inny nałóg, negatywnie wpływa nie tylko na samego chorego, ale także jego otoczenie. Stopniowo wyniszcza organizm osoby uzależnionej, a z czasem może prowadzić do przedawkowania leków. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że objawy lekomanii mogą być bardzo różne w zależności od substancji stosowanych przez osobę chorą. Najczęściej wymienia się wśród nich silny przymus stosowania leków w coraz większych dawkach, wystąpienie zespołu odstawiennego w momencie zaprzestania przyjmowania środków, wahania nastroju, dążenie do zdobycia kolejnych dawek leków, utratę kontroli nad sobą, degradację zdrowia, życia społecznego i zawodowego.

Uzależnienie od leków – przyczyny

Aby móc powiedzieć, na czym dokładnie polega leczenie lekomanii, warto zastanowić się, jakie dokładnie mogą być przyczyny tego zjawiska. Wśród nich wymienia się głównie powszechny i łatwy dostęp do leków, zwłaszcza tych bez recepty. Nie bez znaczenia są również masowo pojawiające się w mediach reklamy leków, które zapewniają o ich cudownym działaniu. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że lekomania dotyczy nie tylko leków przeciwbólowych, uspokajających, antydepresyjnych i nasennych, ale także suplementów diety, od których z roku na rok uzależnia się coraz większa liczba osób.

Leczenie lekomanii – cele terapii

Terapia lekomanii ma wiele założeń. Osoba chora musi nauczyć się:

  • zrozumieć chorobę i mechanizmy, które nią kierują,
  • radzić sobie z problemami bez sięgania po leki,
  • trwać w abstynencji,
  • współpracować z psychologiem w kwestii problemów, które skutkują stosowaniem szkodliwych substancji,
  • naprawić relacje rodzinne,
  • minimalizować skutki uzależnienia,
  • prosić o wsparcie niezbędne do wyleczenia.

Jak przebiega leczenie lekomanii?

Jeśli chodzi o leczenie lekomanii, to obejmuje ono kilka etapów:

Detoks – to odtruwanie, którego zadaniem jest wypłukanie toksyn z organizmu, przygotowanie pacjenta do dalszej terapii oraz złagodzenie skutków odstawienia, które potrafią być bardzo dokuczliwe,

Terapia grupowa – to podstawowa forma walki z uzależnieniem od leków. Wsparcie od osób, które borykają się z tymi samymi trudnościami, jest wręcz bezcenne, jeśli chodzi o powodzenie terapii,

Terapia indywidualna – pozwala przepracować problemy, których pacjent nie chce poruszać podczas terapii grupowej,

Zajęcia wspomagające – bardzo istotne aktywności różnego rodzaju, które ułatwiają osobie uzależnionej relaks, wyciszenie i proces zdrowienia. Zaliczyć można do nich aktywności sportowe, wycieczki, masaże.

Dodaj komentarz