Zasoby naturalne w dzisiejszych czasach stają się coraz mniejsze. Właśnie dlatego kluczowa jest kontrola i optymalizacja m.in. zużycia paliwa. To niezwykle ważna kwestia zwłaszcza dla przemysłu transportowego. Dlaczego monitorowanie zużycia paliwa jest takie ważne? Na co pozwala i jakie może przynieść korzyści? Przeczytaj.

Monitoring zużycia paliwa to oszczędności i ochrona środowiska

Coraz więcej firm transportowych decyduje się na monitorowanie zużycia paliwa. Wszystko dlatego, że każdy chce obniżyć koszty operacyjne. Paliwo jest jednym ze znaczących wydatków, jeśli chodzi o firmy zajmujące się transportem czy inne biznesy z flotą pojazdów. Wprowadzając monitoring zużycia paliwa, można precyzyjnie przeanalizować jego wykorzystywanie. Można też zidentyfikować obszary, gdzie da się ograniczyć ilość zużywanego paliwa i wprowadzić oszczędności.

Z roku na rok jesteśmy coraz bardziej świadomi ekologicznie. Podstawą stało się m.in. ograniczanie emisji szkodliwego CO² do atmosfery. Dzięki monitorowaniu zużycia paliwa można zidentyfikować, a następnie ograniczyć lub całkiem zaprzestać stosowania praktyk, które przyczyniają się do produkcji gazów cieplarnianych. Optymalizując szybkość pokonywania trasy czy cały jej przebieg, firma transportowa lub każda inna może zmniejszyć negatywne oddziaływanie paliwa na środowisko.

Lepsza efektywność i zminimalizowanie kradzieży

Monitoring zużycia paliwa pozwala lepiej kontrolować poszczególne operacje. Dzięki temu, że informacje można odczytywać na bieżąco, możliwe jest śledzenie pracy kierowców oraz pojazdów. Firma natychmiastowo dostaje sygnał, w którym miejscu dochodzi do strat. Dzięki temu może w realnym czasie podjąć się działań mających na celu skorygowanie ewentualnych szkód i ubytków.

Ogromnym problemem firm transportowych jest notoryczna kradzież paliwa. Monitorowanie zużycia paliwa pozwala jednak śledzić na bieżąco, ile rzeczywiście go ubywa. Dzięki temu można błyskawicznie wychwycić nieprawidłowości w zużyciu paliwa. W ten sposób firma minimalizuje ryzyko kradzieży, a także zapobiega stosowaniu nieuczciwych praktyk. Niestety, w firmach z dużą florą pojazdów kradzież paliwa jest notoryczna.

Jak dokładnie działa śledzenie zużycia paliwa?

Monitorowanie zużycia paliwa odbywa się dzięki specjalnym sensorom i czujnikom zainstalowanym w pojeździe. Właśnie one mogą z ogromną dokładnością mierzyć paliwo, które zużywane jest w realnym czasie przez maszynę. Poza tym sensory przekazują zebrane dane do centrum zarządzania, gdzie są analizowane i archiwizowane. Firma otrzymuje więc pełne informacje na temat pracy swoich kierowców.

Oprogramowanie monitorujące śledzenie paliwa przetwarza dane, tworząc specjalne raporty. Są na tyle czytelne, że osoby zarządzające flotą pojazdów mogą z łatwością śledzić zużycie paliwa. Monitoring zwykle wyposażony jest również w specjalne funkcje powiadamiania na bieżąco. Menadżerowie czy inne ważne osoby informowane są w czasie rzeczywistym o różnych nieprawidłowościach. Umożliwia to natychmiastową reakcję i podejmowanie błyskawicznych interwencji. Jak widzisz, tego typu technologie są dziś nieodzowną częścią wielu biznesów.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Dodaj komentarz