Coraz częściej możemy spotkać się z pojęciem adopcji bitcoina. Kryje się pod nim upowszechnianie kryptowalut i wprowadzanie ich do codziennego obiegu finansowego. Z roku na rok, użytkownicy posiadający na swoim koncie kryptowaluty mogą je spożytkować na coraz więcej sposobów. W wielu krajach, waluty wirtualne są traktowane jako pełnoprawny środek płatniczy. Jak klaruje się przyszłość kryptowalut w aspekcie codziennych operacji finansowych?

W dwóch krajach kryptowaluty są pełnoprawnym środkiem płatniczym. Na taki krok zdecydowały się władze Japonii oraz Szwajcarii. W tych krajach, waluty wirtualne podlegają takim samym regulacjom prawnym co tradycyjne pieniądze, a co za tym idzie, mogą być wykorzystane jako pełnoprawny środek płatniczy w codziennym życiu. Warto wspomnieć, że w Szwajcarii istnieje już możliwość opłacania podatków za pośrednictwem kryptowalut. Także inne kraje coraz poważniej myślą o wprowadzeniu ustaw regulujących kwestie walut wirtualnych. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ w takiej sytuacji, płatności są ubezpieczone, a klient zyskuje większe możliwości w kwestii dochodzenia swoich praw w przypadku niezrealizowanych płatności.

Kryptowaluty w Polsce

Kwestia kryptowalut jest niejednoznaczna w Polsce. Z jednej strony są one całkowicie legalne i dopuszczone do codziennych płatności. Podlegają również opodatkowaniu, podobnie jak inne instrumenty finansowe. Komisja Nadzoru Finansowego definitywnie twierdzi jednak, że kryptowaluty nie mogą być postrzegane jako pełnoprawny środek płatniczy. To oczywiście wywołuje spore kontrowersje i bulwersuje zwolenników walut wirtualnych. Skoro nie są one środkiem płatniczym, to dlaczego obywatel ma obowiązek odprowadzać od nich podatek? Plusem jest jednak to, że waluty wirtualne w naszym kraju mogą być swobodnie wykorzystywane w codziennych płatnościach.

Rola pośredniczących platform płatniczych

Jeszcze kilkanaście lat temu błyskawiczne przelewy bankowe dopiero raczkowały. Kupując produkt przez Internet byliśmy zmuszeni do opłacenia zakupu tradycyjnym przelewem, co wiązało się z dłuższym oczekiwaniem na realizację zamówienia. W końcu zaczęły pojawiać się pierwsze platformy pośredniczące, takie jak chociażby Dotpay czy PayU. Formalnie to one obsługują szybką płatność między kontami nadawcy i odbiorcy. W ostatnich latach pojawiły się także serwisy pośredniczące w płatnościach walutami wirtualnymi.

Załóżmy, że właściciel sklepu online chce udostępnić płatności kryptowalutowe, ale nie ma wiedzy na temat technologii Blockchain oraz własnych portfeli walut wirtualnych. Chce zatem otrzymywać zapłatę w formie tradycyjnych walut. Z pomocą przychodzą platformy pośredniczące. Nabywca dokonuje płatności w kryptowalutach. Te lądują na koncie pośrednika. Następnie, wysyła on ekwiwalent w walucie tradycyjnej do sprzedawcy. Płatność może być zrealizowana w ciągu kilku minut. Wiele zależy od sieci blockchain wybranej kryptowaluty.

Dodaj komentarz