Zanim wyjaśnimy działanie wielopiły musimy zdać sobie sprawę, co to za narzędzie i do czego może służyć. Wielopiła to nieodzowna maszyna stacjonarna o większych gabarytach, która wykorzystywana jest w przemyśle drzewnym. Jest to podstawowe narzędzie znajdujące się w tartakach oraz stolarniach. Jej zadaniem jest obróbka pryzm, a więc wcześniej już przetartego drewna. W wyniku jej używania otrzymujemy gotowy produkt, jakim są deski i listwy.
Wielopiła jak sama nazwa wskazuje to urządzenie, które wyposażone jest w kilka pił. Mogą to być piły taśmowe albo tarczowe.
Jak możemy sobie wyobrazić, wielopiły służą do cięcia drewna. W celu przyspieszenia procesu oraz powielaniu jednakowych produktów, podczas pracy z wielopiłą używane są prymy, na podstawie których ustalamy wymiary desek. W zależności od urządzenia ustawień dokonuje się w sposób elektroniczny albo w tradycyjny sposób – mechanicznie. Nie możemy jednak zapominać podczas zapisywaniu wymiarów o grubości piły. W innym wypadku deski będą o grubość piły węższe i chudsze. Wiele nowoczesnych urządzeń pozwala na obsługę wyłącznie przez jedną osobę. Umożliwiają to nie tylko zastosowane technologie, ale również dodatkowe wyposażenie , jak posuw automatyczny, który sprawia, że praca z maszyną nie obciąża fizycznie człowieka.
Drewno lub materiał drewnopochodny pozyskiwany z maszyny jest już gotowym produktem, który może trafić do firm zajmujących się produkcją mebli, a także do sklepów budowlanych, w których każdy majsterkowicz może zakupić gotowe deski, listwy, które może wykorzystać w dowolnym projekcie konstrukcyjnym. Jeżeli jednak nie znasz się na wielopiłach, a chciałbyś nabyć tego typu sprzęt do własnego warsztatu, warto poszukać w najbliższym otoczeniu producenta maszyn stolarskich i dopytać o wszystkie parametry specjalistów do spraw obsługi klienta. Wesprą Cię oni nie tylko wiedzą techniczną, ale również bogatym doświadczeniem i informacjami na temat nowinek technologicznych. Warto skorzystać z ich pomocy, zwłaszcza, gdy jesteśmy na początku swojej drogi stolarskiej.