Media to władza; media to siły, które mają nad nami kontrolę i które próbują narzucić nam określony tok myślenia. I nie jest to założenie wyssane z palca. To są FAKTY, które mają swoje potwierdzenie w historii.

Wystarczy, że przeniesiemy się do czasów, kiedy w Polsce, a właściwie w PRL-u panowali komuniści. Zastanówmy się w jaki sposób Stalin zdobył poparcie, skoro ludzie nigdy nie mieli okazji go spotkać? Do tego właśnie służyły media, służyły do rozprzestrzeniania propagandy! Propaganda kształtowała poglądy zwykłego człowieka, kierowała nim przez całe życie i, powiedzmy sobie szczerze, spełniła swoją rolę znakomicie. Dzięki mediom wszystko było kontrolowane przez władze komunistyczne – radio, telewizja, literatura, prasa. I tak właśnie przez media i przez propagandę władzę robiły ludziom,,pranie mózgu’’! Obywatele ciągle słuchali o rzekomej przyjaźni polsko-radzieckiej; o tym, że wszystkie reformy gospodarcze udały się i spełniły swoje role; o tym, że ustrój socjalistyczny jest najlepszy i kapitalizm nie dorównuje mu pod żadnym względem. Nie mówiono natomiast o tym, co mogłoby wywołać w społeczeństwie jakiekolwiek wątpliwości. Nikt nie mówił na przykład o tym, że 17 września 1939 roku nasi wschodni sąsiedzi nas zaatakowali; nikt nie mówił o tym, że robotnicy się buntują.

Media ogłupiały ludzi wtedy i ogłupiają ludzi również dziś. Każdy z nas ogląda telewizję i każdy z nas mimowolnie ogląda też reklamy. Właśnie reklamy dały mi najbardziej do myślenia. Na przykład reklama pasty do zębów. Colgate – najlepsza na rynku; Sensodyne – najlepsza na rynku; Elmex – najlepsza na rynku. Zostawmy omawianie, która z nich rzeczywiście jest najlepsza. Przypatrzmy się natomiast temu, w jaki sposób te reklamy próbują na nas wpłynąć, próbują nam narzucić, że dany produkt jest najlepszy.

Nie oszukujmy się. To nas naprawdę ogłupia, takie zabiegi sprawiają, ze mamy mętlik w głowie, bo nie wiemy, co w rzeczywistości jest dobre, a co nie. Nie możemy temu zaradzić, ponieważ media są obecne wszędzie, nie możemy się od tego odciąć. Ale możemy być świadomi tego, że ktoś próbuje nas kontrolować i coś nam narzucać. Ta świadomość sprawi, że nie będziemy podatni na takie właśnie zabiegi.

Dodaj komentarz