Przyszli właściciele przydomowego basenu powinni zwrócić uwagę nie tylko na sam basen, który stanie się ich miejscem relaksu w czasie upalnego lata, ale i na szereg ważnych akcesoriów i usprawnień czyniących go bardziej użytecznym. O czym warto pamiętać?

Niezbędne i dodatkowe elementy wyposażenia basenu

Wyposażenie basenu możemy podzielić na rzeczy konieczne z punktu widzenia bezpiecznego pływania w przydomowym zbiorniku oraz na elementy dodatkowe. Te pierwsze gwarantują, że pływający w basenie domownicy i goście nie będą narażeni na nadmiar bakterii i zarazków rozwijających się w takich miejscach, a przy tym ich kąpiel nie będzie wywoływać czynników alergicznych. Na liście obowiązkowego wyposażenia basenu dostępnej np. na stronie https://folkpool.pl/wyposazenie-akcesoria-do-basenu/, znajdziemy więc układy filtrujące, specjalne elementy usprawniające obieg wody, skimmery, odpływy denne oraz tzw. dysze napływowe.

Każdy z tych elementów pełni określone funkcje, a ich łącznie działanie jest gwarantem bezpiecznej kąpieli. Do części niezbędnych zaliczają się też folie i linery umożliwiające utrzymanie wody w czystości oraz obrzeża konstrukcyjne, dzięki którym wchodzenie do basenu nie naraża domowników na ryzyko urazów. Dodatkowo warto zadbać o akcesoria tzw. drugiej ważności czyli np. podgrzewacze do wody wydłużające sezon kąpielowy, odkurzacze do czyszczenia basenu czy przykrycia i zabezpieczenia drabinek oraz schodów.

Oświetlenie zbiornika – ważny punkt przy jego budowie!

Jednym z kluczowych czynników wpływających na komfort korzystania z basenu jest także jego odpowiednie oświetlenie. Większość właścicieli basenów wybiera tu praktyczne lampy podwodne, które nie tylko łuną swojego światła rozjaśniają przestrzeń wokół akwenu, ale i oświetlają jego dno. Taka forma oświetlenia montowana jest zwykle już na etapie projektowania basenu, dlatego warto ją rozważyć szybciej tak, żeby nie narazić się później na niepotrzebne kucie już gotowych kafli.

O różnych formach światła do przydomowych zbiorników można poczytać na stronie https://folkpool.pl/oswietlenie-do-basenu-ogrodowego/, która poza lampami podwodnymi podsuwa również inne praktyczne rozwiązania. Mogą to być lampy basenowe zmieniające kolor wody lub w sprytny sposób „wyczuwające” emocje osoby pływającej i odzwierciedlające je w barwie wody. Najpopularniejsze są tutaj lampy typu LED (energooszczędne) oraz żarówki halogenowe dające mocne, zdecydowane światło wokół akwenu. Ciekawą propozycją na uatrakcyjnienie basenu od strony świetlnej mogą być również małe lampki ledowe montowane przy schodkach do basenu czy drabince tak, żeby nawet nocą dobrze oświetlały to miejsce i wskazywały bezpieczny kierunek zanurzenia.

Przy wyborze zarówno niezbędnego wyposażenia basenu, elementów dodatkowych, jak i oświetlenia warto zdać się na wskazówki ekspertów w tej dziedzinie. Doświadczenie np. firm produkujących baseny oraz sprzedających do nich części pozwoli uniknąć typowych wpadek i problemów związanych z późniejszym korzystaniem ze zbiornika.

Dodaj komentarz