Wiosenne słońce zachęca nie tylko do coraz częstszych spacerów, ale i długich przejażdżek rowerem. Zanim wybierzemy się na pierwszą po zimie, musimy odpowiednio przygotować ten sprzęt. Jak serwisować rower?

Mycie roweru

Rower, który spędził zimę w piwnicy, zapewne jest mocno zakurzony. Być może w niektórych miejscach widoczne jest również zaschnięte błoto. Trudno jest zabrać się za serwis jednośladu, który jest w tym właśnie stanie.

Czasem wpisując do wyszukiwarki internetowej klasyczny zlepek słów serwis rowerowy Warszawa, można doszukać się informacji wskazujących na to, że rower przed przyprowadzeniem do serwisu, musi być czysty.

Tak więc przygotowując się do sezonu, trzeba koniecznie rozpocząć od umycia roweru, wyczyszczenia go nawet w trudno dostępnych miejscach.

Przegląd techniczny

Dopiero teraz można zabrać się za przegląd techniczny roweru. Z tym najlepiej wybrać się do profesjonalnego serwisu, który ma nie tylko wiedzę, ale również doświadczenie oraz odpowiednie narzędzia. Fachowcom idzie z tym znacznie sprawniej.

Ważne jest, aby dobrze sprawdzić, czy przypadkiem nie pojawiły się jakieś usterki, pęknięcia spawów, przetarcia czy chociażby rdza. Należy ocenić stan łańcucha, opon, hamulca i innych elementów, z jakich składa się rower, które mogą się zużywać lub właśnie ulec awarii.

Nakładanie smaru

Rozkładając elementy łożyska, trzeba przede wszystkim dobrze je oczyścić, ale i nałożyć smar. Takie smarowanie wpływa korzystnie na jakość jazdy, a także na poprawność działania tych części. Trzeba tylko wiedzieć, jakim smarem się posłużyć i jakie elementy smarować. Stąd czasem naprawdę lepiej zastanowić się nad tym, czy nie skorzystać z usług serwisu, który wie jak się tym zająć i taki sprawdzony smar posiada.

Regulacja przerzutek i ocena sprawności hamulca

Bardzo ważną czynnością jest niewątpliwie regulacja przerzutek. Należy sprawdzić zakres ich pracy i w odpowiedni sposób napiąć linki przerzutki. Biegi te muszą wchodzić bez oporu, całkiem swobodnie. Równie ważne jest sprawdzenie hamulca. Przeważnie w rowerach dostępnych dziś w sprzedaży są to hamulce tarczowe. Trzeba wówczas ocenić stan okładzin hamulcowych, bicia tarczy hamulcowej, a także odtłuścić tarczę hamulcową.

Jeśli chodzi o serwis rowerowy Warszawa jest tym miastem, w którym można bez problemu znaleźć firmę zajmującą się tego rodzaju czynnościami. Lepiej udać się ze swoim rowerem do takiego punktu, niż przeprowadzać ten przegląd na własną rękę. Chodzi o to, aby uniknąć ewentualnych problemów. Korzystniej będzie ograniczyć się do samodzielnego wyczyszczenia roweru i przygotowania go do przeglądu technicznego. Całą resztą niech zajmą się profesjonaliści. Tak będzie solidnie, bezpiecznie i przede wszystkim sprawnie. Z wiosenną pogodą bywa różnie. Lepiej zbyt długo nie zwlekać z przejażdżką, by nie okazało się, że jest już za późno.

Dodaj komentarz