Jeżeli planujesz remont swojego domu lub urządzasz ogród, to z pewnością szukasz odpowiedniego kamienia do budowy ogrodzenia, elewacji, czy nawet parapetów. Doskonały do tego będzie piaskowiec, który jest kamieniem wydobywanym w Polsce. Dowiedz się, jakie ma właściwości i co można z niego zrobić.

Piaskowiec – wykorzystanie

Piaskowiec to skała osadowa, od lat wykorzystywana w budownictwie. Jeszcze kilka lat używana najczęściej jako kamień elewacyjny lub do budowy fundamentów i ścian. Dziś coraz częściej można spotkać piaskowiec wykorzystywany również jako kamień dekoracyjny wewnątrz budynków.

Architekci wnętrz dostrzegli piękno tego kamienia i coraz częściej pojawia się on w nowoczesnych projektach domów. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ delikatny, naturalny kolor piaskowca doskonale pokreśli wnętrza i nada im indywidualnego charakteru.

Na szczególną uwagę zasługuje wykorzystanie piaskowca jako kostki brukowej, często układanej w fantazyjne wzory. Podjazd wykonany z tego kamienia będzie nie tylko trwały, ale i niezwykle estetyczny. Piaskowiec, którego niezwykły kolor jest szczególną zaletą, może z powodzeniem zastąpić inne materiały wykorzystywane do wyłożenia podjazdów i chodników.

Jak widać, zastosowanie piaskowca na zewnątrz jest duże i sposób jego wykorzystania może ograniczać jedynie nasza wyobraźnia.

Piaskowiec – propozycje aranżacji wnętrz oraz ogrodów

Piaskowiec to idealny kamień do ogrodów. Jeżeli zastanawiasz się, jaki kamień wykorzystać do stworzenia skalnika lub ogrodzenia, to piaskowiec będzie idealnym rozwiązaniem. Wytrzymały, w pięknym kolorze korespondującym z zielenią otoczenia, będzie podkreślać piękno ogrodu. Piaskowiec ma jeszcze jedną zaletę – nie przytłacza otoczenia, a raczej delikatnie z im współgra. Dlatego wyeksponowanie roślin w ogrodzie wypełnionym piaskowcem będzie niezwykle proste. O szerszym wykorzystaniu piaskowca możemy również przeczytać na stronie http://piasmar.com/.

Opisana skała osadowa znalazła również wykorzystanie we wnętrzach domów. Szczególnie jeżeli chodzi o parapety, które do niedawna prawie w całości były wykonywane z granitów lub marmurów. Parapety wykonane z piaskowców dały zupełnie nowe możliwości w wykończeniu wnętrz. Ten dotąd najczęściej ciemny lub zupełnie biały element wykończenia, został zastąpiony ciepłym i przyjemnym dla oka piaskowcem, który pięknie podkreśla nie tylko zieleń roślin doniczkowych, ale również cały styl wnętrza.

Coraz popularniejsze staje się również urozmaicanie projektu wnętrza poprzez instalację dekoracyjnych ścian z piaskowca w pokojach i korytarzach. Daje to niezwykle estetyczny i naturalny efekt. Ściana taka jest bardzo łatwa w montażu i nie wymaga specjalistycznego czyszczenia. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na cenę piaskowca, która jest znacznie niższa od popularnych w Polsce granitów lub marmurów. Dlatego warto rozważyć ten rodzaj kamienia, nie tylko w konwencjonalnym jego wykorzystaniu jako płytek elewacyjnych lub kamieni wykorzystywanych do budowy ścian i fundamentów, ale także jak współczesny element wykończenia inspirujących wnętrz.

Dodaj komentarz