Transport, zwłaszcza międzynarodowy, to dziedzina, która stale się rozrasta. Firma transportowa może wykonywać różne usługi – może to być transport towarów, a także osób. Czy warto założyć firmę transportową i jak to zrobić?


Transport – jak radzi sobie w dzisiejszych czasach?

Transfer towarów i osób to bardzo prężna gałąź, która w całej Europie i na świecie rozwija się coraz bardziej. Nawet pandemia koronawirusa nie zastopowała na dłuższą metę transportu międzynarodowego. Wymiana handlowa między różnymi krajami to podstawa funkcjonowania każdej gospodarki, i wiedzą o tym firmy transportowe. Na terenie całej Polski działają różne małe i większe firmy świadczące swoje usługi związane z transportem.  Listę przedsiębiorstw, świadczących usługi transportowe możesz znaleźć na podsuwam.pl/transport-wroclaw-lista-wroclawskich-firm-transportowych. Firmy transportowe przewożą różnego rodzaju towary, od drobiazgów, po produkty o większych gabarytach. Zajmują się także przeprowadzkami, również międzynarodowymi.

Czy warto założyć własną firmę transportową?

Założenie własnej firmy transportowej może być bardzo intratnym biznesem. Zależnie od tego, czy będzie to firma kurierska, klasyczny transport towarów do magazynów i sklepów, transport osób czy też firma oferująca przeprowadzki, z pewnością przynieść Ci może duże pieniądze.

Warto jednak zaznaczyć, że samo założenie firmy transportowej, jak i każdego innego biznesu, wiąże się z wieloma warunkami, które trzeba spełnić. Kiedy jednak przejdziesz już wszystkie wymagane procedury, możesz cieszyć się z nieograniczonej wolności, jakie taka praca oferuje. W przypadku jednoosobowej działalności sam sobie jesteś szefem, często jednak takie mikro-firmy nawiązują współpracę z innymi kierowcami, mającymi założoną własną działalność. Posiadając odpowiednie umiejętności, możesz znajdywać klientów, którzy najbardziej Ci odpowiadają i negocjować warunki.

Jak założyć firmę transportową?

Rozkręcenie własnej firmy transportowej wiąże się w pierwszej kolejności z założeniem własnej działalności gospodarczej. Drugim warunkiem jest posiadanie prawa jazdy. W przypadku większych samochodów (powyżej 3,5 tony) wymagana jest kategoria C oraz dodatkowy kurs; natomiast coraz więcej firm wykonuje transport za pomocą małych samochodów, do 3, 5 tony. W tym przypadku wystarcza klasyczne prawo jazdy, ponadto osoba jeżdżąca takim pojazdem nie jest zobligowania do przestrzegania czasu pracy regulowanego przez tachograf, do czego zobowiązani są wszyscy kierowcy samochodów ciężarowych.

Oprócz zarejestrowania firmy, osoba, która chce założyć działalność świadczącą usługi transportowe, musi kupić bądź wypożyczyć samochód. Taki pojazd musi mieć wykupioną polisę oraz być w dobrym stanie – wymagane są regularne przeglądy.

Każdy kierowca i właściciel firmy transportowej musi się także liczyć z kontrolami inspektoratu Transportu Drogowego, który na bieżąco kontroluje wszystkie dokumenty i bezpieczeństwo świadczonych usług.

Dodaj komentarz