Mówiąc o ciśnieniu w oponach rowerowych powinniśmy posługiwać się jednostkami Bar, PSI oraz atmosferami technicznymi. Oczywiście trudno jednoznacznie określić, ile barów w oponach jest zalecanych, ze względu na to, że każdy rower jest inny, dlatego też jest to bardzo indywidualna kwestia. Ilość barów w oponach będzie zależeć od rodzaju rowerów, opon, masy ciała rowerzysty, systemu, techniki jazdy oraz nawierzchni, po której będziemy poruszać się jednośladem. Informacje na temat zalecanych przez producenta opon jednostkach, znajdziemy z boku ogumienia. 

Ciśnienie w oponach w rowerach górskich może być mniejsze, modele zaopatrzone w dętki powinny mieć ciśnienie 2.0 -3.5 Bar. W przypadku rowerów szosowych zalecane ciśnienie to 5.0-9 Bar. W rowerze miejskim trzeba ustawić ciśnienie w przedziale 2.5-5.0 Bar, a w jednośladach crossowych 2.5 – 5.5 Bar. 

Dlaczego jest to tak ważne? Zbyt niskie ciśnienie w oponach to ryzyko uszkodzenia opony, większy opór toczenia, a także większe prawdopodobieństwo przebicia dętki. Z kolei w przypadku, gdy ciśnienie jest za wysokie może to doprowadzić do tego, że opony będą szybciej się zużywać, przyjemność z jazdy będzie mniejsza, będzie gorsza trakcja. 

W kwestii ciśnienia w oponach zawsze należy stosować się do zaleceń producenta, dzięki temu można mieć pewność, że jazda na rowerze będzie czystą przyjemnością i sprzęt nie będzie awaryjny. Oczywiście duże znaczenie ma także jakość opon, dlatego na takich komponentach nigdy nie warto oszczędzać, bo od nich będzie zależeć komfort jazdy. Wybór opon od renomowanego, cenionego producenta to dobra inwestycja. Dzięki temu nie będziemy musieli tak często ich wymieniać, co więcej komfort jazdy będzie dużo większy.  

Dodaj komentarz