Przychodzi taki moment w życiu każdego rodzica, kiedy uzmysławia on sobie, że jego mały bobas nie jest już wcale taki mały i nadszedł czas, aby rozglądać się za przedszkolem. Sprawa nie jest tak prosta, jak się może niektórym wydawać. Pojawia się mnóstwo dylematów. Placówka publiczna czy prywatna? Jakie zajęcia dodatkowe powinna oferować? Jaka lokalizacja będzie najlepsza? Odpowiedzi na te pytania rodzice muszą przedyskutować i wspólnie ustalić, co jest dla nich priorytetem. Zastanawiacie się, na co szczególnie zwrócić uwagę wybierając przedszkole Świdnica? Przeczytajcie nasz artykuł, a będziecie o krok bliżej od dobrej decyzji.

Lokalizacja – jeden z najważniejszych czynników, jaki pod uwagę biorą rodzice

To oczywiste, że lokalizacja placówki jest bardzo istotna, ponieważ wpłynie na cały plan dnia rodzica, który będzie musiał wozić dziecko do przedszkola i je stamtąd odbierać. Nie powinno to zabierać zbyt dużo czasu. Nie warto jest tracić kilku godzin dziennie na same dojazdy – jest to męczące nie tylko dla rodziców, ale też dla samego dziecka. Dlatego czasem warto zastanowić się, czy ma sens zapisywanie pociechy do przedszkola oddalonego o 20 kilometrów, wyłącznie dlatego, że jest uważane za najlepsze w okolicy.

Nowoczesny i bezpieczny obiekt

Warunki lokalowe to kolejny czynnik, który powinien mieć wpływ na decyzję rodziców, którzy nie wiedzą, jakie przedszkole Świdnica wybrać. Oczywiście, nie chodzi o to, że przedszkole musi mieścić się w dopiero co postawionym budynku. Sale powinny jednak być przestronne, jasne (najlepiej oświetlone jak najdłużej światłem naturalnym), przystosowane do potrzeb dzieci. Również wyposażenie i zabawki powinny być wysokiej jakości. Poza tym lokal musi spełniać pewne standardy związane z bezpieczeństwem pociech. Należy koniecznie wziąć pod uwagę, czy przedszkole znajduje się przy ruchliwej drodze i czy ogrodzenie należycie chroni przed niebezpiecznymi sytuacjami. Nie bez znaczenia jest otoczenie przedszkola – czy posiada ono ogród lub plac zabaw? Jeżeli tak, to jest to bardzo duża zaleta.

Personel i stosowane metody

Odwożąc dziecko do przedszkola, chcemy mieć pewność i zaufać, że ktoś zajmie się nim z taką samą uwagą i troską, jak my. Rodzice mają świadomość, że na rozwój i wychowanie pociechy będą miały od tej pory praktycznie obce im osoby. Dlatego należy upewnić się, co do kompetencji pedagogów. Sprawdzić należy, czy cała kadra działa w oparciu o sprawdzoną metodykę, a nie tylko wybrana opiekunka, z którą na przykład złapaliśmy dobry kontakt podczas dni otwartych. Zdarzyć się przecież może, że pójdzie ona na urlop lub przeniesie się do innego przedszkola. Nie należy więc polegać wyłącznie na jednym, konkretnym pedagogu – standardy pracy powinny być niezależne od zaangażowania jednej przedszkolanki.

Cena – o tym nie można zapomnieć!

Koszt przedszkola również ma niebagatelny wpływ na decyzje rodziców. Wybierając przedszkole prywatne trzeba się liczyć z opłatami w wysokości od kilkuset do nawet 1500 zł miesięcznie w zależności od miasta i rodzaju placówki. Doliczyć należy także wpisowe. Największa przewaga przedszkoli prywatnych to mnogość dodatkowych zajęć, spośród których można wybierać takie, którymi zainteresowane będzie dziecko. Poza tym prywatne placówki zazwyczaj chętniej wprowadzają wszelkiego rodzaju nowinki edukacyjne, a grupy są na ogół niewielkie.

Przedszkole Świdnica – zanim podejmiesz decyzję

Zanim podejmiecie decyzję dotyczącą wyboru przedszkola, zasięgnijcie opinii bliskich i znajomych, którzy także mają dzieci i mogą wypowiedzieć się na temat wybranej placówki. Dobrym pomysłem jest też poszukanie informacji w sieci. Wystarczy wpisać w pasku wyszukiwarki frazę np. “przedszkole Świdnica” i porównać oferty różnych miejsc, a także zobaczyć, jak prezentują się opinie rodziców na ich temat. Przydatne są także galerie zdjęć, dzięki którym nawet bez odwiedzin w lokalu zdobędziecie pojęcia na temat warunków w nim panujących.

Dodaj komentarz