Każdy rodzic dobrze wie, jak ważne w diecie dziecka są warzywa i owoce. Są pełne niezbędnych składników odżywczych takich jak witaminy, minerały, błonnik oraz duże ilości wody. Warzywa i owoce stanowią podstawę piramidy zdrowego żywienia, oznacza to, że ich porcja powinna się codziennie znaleźć na naszych talerzach. Co zrobić, aby dziecko chętnie jadło warzywa i owoce?

Czym skorupka za młodu nasiąknie

Dziecko uczy się smaków tak samo jak chodzenia czy mówienia. Jeśli wcześnie zaczniemy prezentować mu nowe smaki i wpajać zasady zdrowego żywienia, to nasze działania zaprocentują w przyszłości. Warzywa i owoce wprowadzamy do diety dziecka już od 4 miesiąca życia- w formie zmiksowanej lub przetartej. Po 6 miesiącu (gdy dziecko już stabilnie siedzi) możemy podawać pokrojone w małe kawałki. Rozszerzając dietę dziecka warto wykorzystać ten czas na zapoznanie go z jak największą różnorodnością smaków. Należy to robić stopniowo, bez przymusu, obserwując reakcje dziecka. Nie należy też zniechęcać się, jeśli początkowo poznawanie nowego smaku ograniczy się do polizania albo włożenia do buzi i wyplucia. Tak potraktowane warzywo czy owoc należy na jakiś czas odstawić i wrócić do niego za 2-3 tygodnie. Warto również mniej lubiane warzywa „przemycać” dziecku np w postaci musu dodanego do innego lubianego warzywa lub owocu (np. pietruszka z jabłkiem).

Zdrowe przekąski

Gdy dziecko trochę podrośnie warto uczyć je, że najlepszą przekąską między posiłkami jest warzywo lub owoc. Idąc na spacer zabierzmy ze sobą banana, suszone jabłka, mini marchewki albo owocowy mus. Podobnie przy oglądaniu bajek czy grze na komputerze, zamiast chipsów czy popcornu przygotujmy pokrojone owoce albo świeżo wyciśnięty sok warzywny.

Daj dobry przykład

Na nic nasze starania o zdrową dietę dziecka, jeśli sami nie będziemy jej przestrzegać. Najlepszą zachętą do jedzenia warzyw i owoców będzie dobry przykład rodziców. Wspólne jedzenie posiłków sprzyja utrwalaniu pozytywnych wzorców. Dziecko widząc rodzica jedzącego ze smakiem sałatkę warzywną albo pijącego świeży sok z marchwi samo również (chociażby z ciekawości) spróbuje podobnych potraw.

Pokaż, że warzywa i owoce są fajne!

Kolorowa sałatka owocowa? Jeż z owoców? A może świeży, pachnący sok? Nie od dziś wiadomo, że „jemy” również oczami. Dziecko chętniej skusi się na potrawę, która będzie dla niego atrakcyjna wizualnie. Nie zawsze potrzebny jest do tego nakład pracy. Czasem wystarczy ciekawe naczynie albo kilka listków mięty dla ozdoby. Warto zaangażować dziecko do przygotowywania potrawy. Wtedy na pewno chętniej spróbuje przyrządzonego przez siebie dania.

Dodaj komentarz