W dobie rozwoju technologicznego oraz łatwego dostępu do telewizora, smartfona czy tabletu, większość rodziców idzie na tzw. łatwiznę i pozwalają dzieciom na wpatrywanie się w ekran, aby móc samemu oddać się innym zajęciom. Tracą wtedy to, co najważniejsze, czyli cenny czas, jaki mogą spędzić z dzieckiem. W poniższym artykule podsuwamy pomysły na zabawy z maluchem w domu i na dworze. Niektóre z nich dobrze pamiętamy ze swojego dzieciństwa.
Pomysły na zabawy z dzieckiem w domu
Zacznijmy od zabaw dla dzieci w wieku 2-3 lat, gdyż wymyślenie ciekawego zajęcia dla maluchów w tym przedziale wiekowym stanowi nie lada wyzwanie. Są w tym okresie bardzo żywiołowe, ciekawe otaczającego ich świata oraz spragnione nowych doznań. Posiadane już zabawki szybko przestają być ciekawe i lądują gdzieś w kącie. Pomysły na zabawy z małym dzieckiem znajdziesz na mami.pl, dzięki czemu łatwiej wymyślisz kreatywny i niebanalny sposób na wypełnienie wolnego czasu. Wymyślone gry powinny przede wszystkim wspierać rozwój malucha, bo każdy wie, że nauka poprzez rozrywkę to najlepszy sposób edukowania małych szkrabów.
- Łowienie rybek
Do tej zabawy potrzebujemy jedynie nieugotowanego makaronu i słomek. Zadaniem dziecka jest „wyłowienie” jak najwięcej makaronu. Tego typu rozrywka wspomaga małą motorykę i przygotowuje do nauki pisania.
- Segregowanie zabawek
Wyłóż kilka pojemników i pokaż dziecku, jak ma powkładać zabawki według kolorów, faktury i ich rodzaju. Przykładowo, do pierwszego pojemnika chowamy samochodziki, do drugiego figurki zwierzątek, a do trzeciego klocki itd. W ten sposób dziecko nauczy się, jak należy segregować swoje rzeczy, a nie wrzucać wszystko naraz.
- Mały kucharz
Wysyp na stół kilka rodzajów produktów jak makaron, fasola, płatki, kasza itp. i pozwól dziecku dotknąć każdego z nich. Obok rozłóż miseczki i pokaż co oraz do której miseczki musi włożyć określony produkt. Dotykając każdego z nich, poznaje ich strukturę, a poprzez poznawanie i dostrzeganie różnic stymuluje się rozwój motoryczny. Absolutnie nie można dziecka zostawić samego podczas takiej zabawy, aby nie wzięło niczego do buzi.
Z kolei starszym dzieciom bez problemu można pokazać zabawy z naszego podwórka. Maluchy nie zdają sobie sprawy z tego, że rodzice też kiedyś byli mali i ta świadomość oraz próba wyobrażenia sobie mamy i taty jako dzieci jest dla nich niewiarygodna.
- Raz, dwa, trzy, Baba-Jaga patrzy
W tej zabawie lepiej, żeby brało udział kilka osób, bo wtedy jest ciekawsza. Polega na tym, że jedna osoba, czyli Baba-Jaga stoi w pewnej odległości odwrócona tyłem od pozostałych i powtarza tylko jedną sekwencję: „raz, dwa, trzy, Baba- Jaga patrzy!”, podczas której reszta uczestników musi się do niej zbliżyć. Gdy skończy ją wypowiadać, odwraca się, a ci muszą stanąć nieruchomo, dopóki Baba-Jaga znowu się nie odwróci. Do tego momentu nikomu nie wolno się ruszyć, uśmiechnąć ani nic mówić. Oczywiście Baba-Jaga robi wszystko, aby pozostałych rozśmieszyć a ten, kto to zrobi, musi się cofnąć do linii startu. Wygrywa ten, kto pierwszy dotrze do Baby-Jagi i jej dotknie.
- W chowanego
Tej zabawy nie trzeba nikomu przedstawiać ani polecać. Dzieci ją uwielbiają, więc jeśli macie w domu dużo przestrzeni i ciekawych miejsc, w których możecie się schować, taka zabawa będzie świetnym pomysłem.
- Zrób to sam
Tego typu zajęcia będą świetnym rozwiązaniem dla aktywnych dzieci, które wykazują zainteresowanie pracami plastycznymi. Wykonanie czegoś z niczego kształtuje wyobraźnię oraz kreatywne myślenie. Malowanie farbami, kredkami, rękami, nogami, robienie wycinanek, lepienie z plasteliny to jedne z wielu propozycji na kreatywne spędzenie czasu z dzieckiem. Można do tego wykorzystać wszystko, co macie aktualnie w domu.
Pomysły na zabawę z dzieckiem na dworze
Oczywiście ruch na świeżym powietrzu też jest ważny dla małego człowieka. Zresztą wszystkie dzieci uwielbiają wychodzić na dwór, więc taką okazję też można wykorzystać na aktywne i niebanalne zabawy.
- Berek
Ta zabawa każdego przyprawia o uśmiech na twarzy. Oczywiście tempo biegu musi być dostosowane do wieku dziecka. Im jest starsze, tym można biegać szybciej i starać się urozmaicać zabawę, np. nagle zmieniając kierunek biegu, zatrzymywać się, upadać, schylać itp.
- Ciepło, zimno
Schowaj jakąś ulubioną zabawkę dziecka i poproś je, aby je znalazło. Kiedy będzie się zbliżać do miejsca, w którym według niego jest ukryta, wołaj „zimno”, jeśli to jeszcze nie to, lub „ciepło”, gdy zmierza w dobrym kierunku. „Gorąco”, jeśli trafi we właściwe miejsce.
- Zawody
Wymyśl jakiś konkurs, np. kto najdłużej wytrzyma, skacząc na jednej nodze, albo kto szybciej zbierze najwięcej kamyków, kto nazrywa najwięcej kwiatków itp. Wymyślone „dyscypliny” dostosuj do możliwości dziecka, nie mogą być one za trudne. Wymyśl oczywiście jakąś nagrodę np. wspólne upieczenie ulubionego ciasta albo możliwość pójścia spać godzinę później. Niech to będzie coś, co wiesz, że sprawi dziecku ogromną radość.