Nawet jeśli ty, z jakichkolwiek powodów, masz nie najlepsze doświadczenia z wypożyczalnią książek (choć trudno w to uwierzyć), nie powinieneś odbierać swojemu dziecku przygody, jaką jest obcowanie z biblioteką już od najmłodszych lat. A może i ty, wraz ze swoim dzieckiem, odkryjesz ją na nowo? Poniżej przypominamy o trzech podstawowych powodach – i pretekstach – do odwiedzenia najbliższej z nich i o jeszcze jednym cytacie: „najlepsze rzeczy w życiu są darmowe”. W tym wypożyczalnia książek…

Przyjdź, by wypożyczyć książkę – po prostu.

Biblioteka, niemalże każda, posiada ogromne zbiory książek, także takich, których możesz już nie znaleźć na rynku księgarskim. Cofnij się w czasie, poszukaj opowieści, które poruszały kiedyś twoje dziecięce serce. Albo znajdź te, które są nowością wydawniczą, a na których zakup musiałbyś przeznaczyć spore środki finansowe. Zapytaj pracowników biblioteki o polecenia. Albo innych rodziców. Spędźcie z dzieckiem trochę czasu między książkami, zaglądajcie, odkrywajcie. Przy okazji weźcie udział w akcji czytelniczej, zachęcającej dzieci do częstszych odwiedzin biblioteki (możecie wyrobić sobie na miejscu paszport czytelniczy i otrzymać darmową książkę!). A potem idźcie do domu i… czytajcie, czytajcie, czytajcie.

Przyjdź, by wziąć udział w zajęciach

Jeśli jeszcze tego nie wiesz, pracownicy biblioteki dbają nie tylko o wypożyczenia i zwroty książek w bibliotece, ale także o liczne, okołoksiążkowe atrakcje dla dzieci. I tak każdego miesiąca organizowane są spotkania autorskie, spotkania tematyczne, zajęcia plastyczne, głośne czytanie książek, bale przebierańców itd. W wielu bibliotekach jest też po prostu przestrzeń dostępna na małych czytelników z rodzicami, w której mogą oni spędzić czas, grając w gry planszowe lub przeglądając książki (najczęściej jest to dywan z poduszkami lub wygodne siedziska). Cisza, wygoda i wasza bliskość. Czy może być coś lepszego?

Przyjdź, by wesprzeć akcje charytatywne

To również jedna z domen bibliotek. Osoby, które propagują w naszym kraju czytelnictwo, to najczęściej osoby, które propagują też pomaganie innym. Nie powinno cię więc dziwić, jeśli będziesz przez pracowników biblioteki (lub po prostu plakaty i ulotki) informowany o akcjach charytatywnych dla schronisk dla psów i kotów, wolontariuszy i pacjentów w hospicjach, dzieci i dorosłych na Wileńszczyźnie itd. Są to głównie zbiórki materialne – najpotrzebniejsze są wtedy książki, słodycze, karma dla zwierząt. To kolejna bezcenna lekcja empatii dla twojego dziecka. I kolejna… darmowa.

Dodaj komentarz