Rozmaryn, z łaciny „Ros Maris”, czyli „rosa morska” to wiecznie zielony krzew porastający nadmorskie wybrzeża, m. in. Morza Śródziemnego, Wysp Kanaryjskich, Hiszpanii. Roślina posiada charakterystyczny leśny zapach i smak, nadający daniom nutę świeżości i orzeźwienia. W kuchni z chęcią wykorzystywana głównie do mięs, sosów i deserów. Niewielu jednak wie, że za oryginalnym aromatem kryje się wiele substancji o działu prozdrowotnym.

Stosowany już od zarania dziejów

W dawnych czas rozmaryn był wykorzystywany w ziołolecznictwie. Stosowano go na większość dolegliwości, czyniąc z rośliny lek uniwersalny. Stare wierzenia sprawdziły się w dzisiejszych czas, bowiem rozmaryn rzeczywiście zawiera szereg składników o właściwościach leczniczych. Wśród nich możemy znaleźć: witaminy A, C, B6, kwas foliowy, garbniki, ale przede wszystkim silne przeciwutleniacze – związki fenolowe. To właśnie one są najcenniejszym składnikiem gałązek i liści rozmarynu.\

Działanie antyoksydacyjne

Przeciwutleniacze (antyoksydanty) to substancje odpowiedzialne m. in. za hamowanie powstawania w organizmie wolnych rodników, które są inicjatorami procesów starzenia się skóry, a także procesów nowotworowych. Wolne rodniki powstają w wyniku wielu procesów obróbki żywności, m. in. smażenia, pieczenia. Rozmaryn jest jednym z ziół o najwyżej zawartości przeciwutleniaczy. Dodanie go do potraw mięsnych i rybnych nie tylko wzbogaci ich armat, ale również wpłynie na ograniczenie niepożądanych reakcji utleniania tłuszczów, a co za tym idzie powstawania wolnych rodników.

Działanie przeciwzapalne

Zawarte w rozmarynie olejki eteryczne posiadają cenne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze czyniąc roślinę naturalnym antyseptykiem. Płukanki zawierające wyciągi z rozmarynu są doskonałym środkiem wspomagającym leczenie infekcji górnych dróg oddechowych oraz jamy ustnej. Roślinie przypisuje się również działanie rozgrzewające, dzięki czemu może być wykorzystywany w walce z bólem, gorączką i przeziębieniem.

Rozmaryn na problemy gastryczne

Naparom z rozmarynu przypisuje się działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie, łagodzące bóle żołądka, wzdęcia. Substancje zawarte w roślinie wpływają pozytywnie na pracę gruczołów trawiennych, pobudzając je do wydzielania soków trawiennych, a tym samym ułatwienia trawienia pokarmów.

Dodaj komentarz