Dzień ślubu to jeden z najważniejszych dni w życiu. Przyszli małżonkowie jeszcze przed organizacją uroczystości najczęściej zastanawiają się nad jedną ważną kwestią – ile kosztuje wyprawienie wesela.

Wszystko zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób przyszła para młoda chce zorganizować ten dzień. Czy będzie to skromne wesele w gronie najbliższych osób, czy może huczna impreza, na której znajdzie się ponad 100 gości. Duże znaczenie ma również lokalizacja wesela – czy odbędzie się ono w wielkim mieście, czy w mniejszym miasteczku bądź na wsi.

Wydatki na wesele a liczba gości

Nie ma co się oszukiwać – im mniejsza liczba gości, tym niższy koszt wesela. Zakładając, że za jedną osobę należy zapłacić około 200 zł, przy 100 osobach należy liczyć się z kosztem aż 20 000 zł. Zmniejszając liczbę gości do 50 jest to już kwota o połowę niższa. Na co jeszcze wydaje się pieniądze podczas organizacji uroczystości oprócz sali bankietowej? Tego typu imprezy nie odbywają się bez muzyki, więc wynajęcie zespołu lub DJ-a też będzie generowało koszty. Ponadto większość zatrudnia również kamerzystę i fotografa. Oprócz tego są jeszcze oczywiste wydatki na suknię ślubną i garnitur, kwiaty, tort, udekorowanie sali, kościoła, samochodu oraz inne tego typu rzeczy. Zejście poniżej kwoty 30 000 zł jest więc bardzo ciężkie, a jeśli się uda, to z pewnością jedynie przy małej liczbie gości i raczej najtańszych wyborach. Lepiej z góry założyć większy budżet rzędu 50 000 zł wzwyż.

Dodatkowe atrakcje a możliwości finansowe

Możliwości dodatkowych atrakcji na weselu jest wiele – od popularnych wiejskich stołów, poprzez fotobudki, animatorów, aż po występy „gości specjalnych”. Tego typu urozmaicenia potrafią generować koszty nawet do kilku tysięcy złotych. Jeśli przyszli małżonkowie chcą ograniczyć wydatki na wesele do minimum to najlepiej, gdy w ogóle zrezygnują z takich udogodnień. Niektóre pary młode pragną jednak, by chociaż w tym jednym najważniejszym dla nich dniu zarówno oni sami jak i goście poczuli się dopieszczeni do granic możliwości. Wówczas pojawia się jedno bardzo istotne pytanie – skąd wziąć na to wszystko pieniądze? W polskiej kulturze przynajmniej część kosztów pokrywają zazwyczaj rodzice państwa młodych. Co jednak zrobić, gdy przyszłym małżonkom brakuje środków finansowych do wyprawienia swojego wymarzonego wesela? Świetnym rozwiązaniem może być szybka pożyczka. Niektóre firmy oferują nawet kilkanaście tysięcy złotych. Koniec końców przynajmniej jakaś część poniesionych kosztów z pewnością się zwróci w postaci „prezentów” w kopertach.

Dodaj komentarz