Z troski o swoje zdrowie postanowiłeś przejść na dietę wegańską. 

Już teraz nieco się jej obawiasz, bo nie jesteś pewien, czy dasz radę zjeść obiad bez mięsa i zrezygnować z ukochanego nabiału, ale chcesz przynajmniej spróbować, zachęcany doświadczeniami innych wegan. 

Najlepiej więc, gdybyś zrobił sobie małe wyzwanie i postanowił, że przez najbliższy cały tydzień nie będziesz jeść żadnych produktów odzwierzęcych. Dieta wegańska może być naprawdę ciekawa i smaczna. 

Trzeba tylko nauczyć się komponować wspaniałe posiłki z produktów roślinnych i artykułów zbożowych.

Co jeść na wegańskiej diecie?

Nie zakładaj więc, że od tej pory będziesz żywić się wyłącznie samym tofu czy chlebem posmarowanym roślinną margaryną. 

W diecie wegańskiej nie chodzi wcale tylko i wyłącznie o to, by zrezygnować z mięsa, nabiału bądź jajek. 

Ten styl żywienia ma przywrócić ci zdrowie, a by tak się stało, musi opierać się na olbrzymiej ilości niezbędnych składników odżywczych. 

Dbaj więc o różnorodność swoich posiłków. Bazuj wyłącznie na tych nieprzetworzonych i naturalnych artykułach, które nie wprowadza do twojego organizmu nadmiernej ilości soli czy cukru, sztucznych konserwantów, barwników oraz innych szkodliwych związków. 

Warto też zorientować się jakie są wegańskie źródła białka, listę takich możesz znaleźć na przykład tutaj: https://doktorfit.edu.pl/wege-zrodla-bialka/ 

Staraj się także to wszystko odpowiednio obrabiać termicznie. 

Obróbka powinna być jak najkrótsza, by nie doprowadziła do nadmiernych strat witamin i minerałów. Jeżeli tylko jesteś w stanie, jedz warzywa i owoce na surowo albo ewentualnie gotuj je na parze bądź piecz w piekarniku. 

Dieta wegańska może oczywiście zawierać również potrawy smażone, ale akurat te najlepiej ograniczyć do minimum, zwłaszcza jeśli masz zamiar je smażyć na głębokim tłuszczu.

Pierwsze dni na diecie wegańskiej na pewno będą dla ciebie trudne, ale mimo tego nie powinieneś się poddawać. 

Zainspiruj się twórczością kulinarną doświadczonych już wegan. Szukaj stron internetowych czy blogów poświęconych właśnie tej tematyce. 

Z czasem sam nabierzesz ochoty na kombinowanie w kuchni. Być może nawet kuchnia wegańska przerodzi się w twoją pasję.

Dodaj komentarz