Oud to aromat pochodzący z Dalekiego Wschodu, inaczej nazywany w świecie perfum czarny złotem. W rzeczywistości nie jest to jednak surowiec mający cokolwiek wspólnego ze złotem, a czarna, aromatyczna żywica, wykorzystywana w produkcji nut zapachowych.

Jakie nuty zapachowe ma w sobie oud?

Jest to zapach posiadający nuty słodkości, która kryje w sobie odrobinę tajemnicy. Dodatkowo dodaje zapachowi luksusu i elegancji, które wzmacniają jego wartość. Oud pozyskiwany jest z drzewa agarowego, które stanowi nieodłączny element kultury dalekowschodniej, która wielbi naturę i żyje z nią w wyjątkowej zgodzie i symbiozie. Czarną żywicę wykorzystuje się również do różnego rodzaju obrzędów związanych z medytacją i relaksacją, ponieważ oprócz pięknego zapachu, cudownie wycisza i uspokaja.

Piękne jest samo powstanie czarnej żywicy, ponieważ opiera się na walce z przeciwnikiem. Drzewo zainfekowane przez pewien rodzaj grzybów walczy z nimi i jego obroną jest wydzielanie właśnie oudu. Posiada on niesamowite połączenia zapachowe, które łączą w sobie lekki zapach wiosennych kwiatów z ciężkimi korzennymi nutami. Proces powstawania oudu w jednym drzewie to co najmniej kilka lat, ponieważ tyle zajmuje drzewu odłożenie żywicy w pniu.

Naturalność czarnej żywicy

Zapach oudu jest bardzo przyjemny dla człowieka właśnie dlatego, że zbliża go do matki natury. Aromaty drewna i niewielkiej ilości dymu drzewnego są bardzo przyjemne dla nosa oraz pozwalają odprężyć ciało i umysł. Ostateczny zapach, jaki wydziela oud jest uwarunkowany terenem, z którego pochodzi. Drzewa rosnące w różnych częściach świata będą nabierały innych nut zapachowych i takie przekażą perfumom, które z nich powstaną. Perfumy, które posiadają w swoim składzie oud znaleźć można w sieci, np. na stronie https://amisell.pl/marki-niszowe/blend-oud/.  

Oud posiada wielką zaletę w przemyśle perfum niszowych – jest nią zmienność zapachu, która sprawia, że po pewnym czasie pierwotne nuty zapachowe żywicy zmieniają się na inne, dzięki czemu zapach ten jest zawsze wyjątkowy i nigdy się nie nudzi. Oud jest bardzo cenionym surowcem, który w krajach Dalekiego Wschodu traktowany jest z najwyższą czcią i godnością. Spełnia rolę kadzidła, które towarzyszy ludziom w różnego rodzaju rytuałach oczyszczania i relaksacji. Pomaga również w leczeniu wielu przypadłości i jest elementem naturalnej medycyny dalekowschodniej.

Naturalny a syntetyczny oud

Naturalna postać oudu przypomina płynne, ciepłe złoto, które posiada ogromne bogactwo nut zapachowych. Często w przemyśle perfumiarskim stosowany jest jego syntetycznie wyprodukowany odpowiednik, który przypomina zapach skóry i drewna zmieszanych ze sobą. Jest zdecydowanie mniej cenny i wyjątkowy niż czarna żywica, którą daje nam matka natura w swojej pierwotnej postaci. Niestety produkcja tego surowca jest mocno ograniczona, a zainfekowane grzybami i bakteriami są niecałe 2% drzew agarowych i aloesowych, z których pobiera się oud. Dodatkowo same rośliny są zagrożonym gatunkiem, dlatego wzmożenie zarażania ich mogłoby skutkować całkowitym ich wyginięciem.

Najczęściej stosującym oud regionem są kraje arabskie oraz kraje Dalekiego Wschodu, w których zapach szczególnie jest powiązany z ich kulturą oraz rytuałami związanymi z religią i obrzędami.

Dodaj komentarz