Mimo panującej w tym roku pandemii i utrudnień związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej niektórzy przedsiębiorcy nie porzucają planów dotyczących założenia własnej firmy. Postanowiliśmy sprawdzić, które pomysły sprawdzą się najlepiej jeśli mieszkasz na wsi lub w małym mieście. Na celowniku znalazło się założenie sklepu z chemią gospodarczą. Weryfikujemy, czy pomysł ten faktycznie jest godny uwagi i ma szanse na powodzenie!

Założenie swojego biznesu w małym mieście lub na wsi może być sporym wyzwaniem. Wybór odpowiedniej branży oraz sposobu działalności pełni zatem kluczową rolę jeśli chcemy, by nasz biznes odniósł sukces i był dla nas źródłem utrzymania się. Powinniśmy zatem próbować dotrzeć do w miarę szerokiego grona klientów. Ze względu na wybór takiej, a nie innej lokalizacji naszego biznesu i tak grono takie jest już dość ograniczone. Nawet jeśli sam pomysł na prowadzenie biznesu będzie bardzo dobry, może się okazać, że niekoniecznie zapewni on środki finansowe, o jakie nam chodzi. Oznacza to, że mimo pokładanych w nim nadziei stanie się po prostu nierentowny.

Przed założeniem biznesu w małym mieście lub na wsi musimy sprawdzić, czy ma on w ogóle rację bytu. Tworzenie zbyt wyspecjalizowanego sklepu w miejscu o małej liczbie mieszkańców może okazać się pomysłem dość ryzykownym, który niekoniecznie się sprawdzi. W małych miejscowościach i na wsiach niekoniecznie zatem wskazane jest zakładanie bardzo wyspecjalizowanego sklepu. Sklep wyłącznie z jednym rodzajem asortymentu prawdopodobnie nie zapewni nam wystarczającej liczby klientów.

Zagraniczna chemia gospodarcza

Ciekawym pomysłem na własny biznes na wsi może okazać się sklep z importowaną chemią gospodarczą. Niemieckie środki chemii gospodarczej kupuje aż 21% Polaków. Dodatkowo zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, wartość importu detergentów z Niemiec do Polski w 2017 roku wyniosła nawet około miliard złotych. Oznacza to, że ten rodzaj działalności może się w małym mieście cieszyć dość sporym powodzeniem. Polacy bardzo często utożsamiają zachodnie produkty, w tym np. niemieckie środki czystości, z wysoką jakością, wydajnością i skutecznością. Przykładem tego mogą być np. niemieckie proszki do prania. Z kolei produkty pochodzące z krajów takich jak Włochy, często kojarzą się nam z uwielbieniem piękna. Skojarzenie to jest prawidłowe, bardzo często włoskie kosmetyki, a nawet środki chemii gospodarczej, zachwycają swoimi zróżnicowanymi i intensywnymi zapachami, a także właściwościami pielęgnacyjnymi.

Jeśli zamierzamy założyć sklep z chemią gospodarczą w małym mieście, powinniśmy jednak pomyśleć o jego odpowiedniej lokalizacji. Jednym z najważniejszych zadań przed założeniem własnego sklepu, powinno być rozpoznanie konkurencji. Jeżeli w Twojej okolicy działa już podobny sklep, zdobądź informacje, od jak dawna jest on otwarty. Zweryfikuj również jego asortyment, sprawdź jakie ceny oferuje oraz jakie standardy obsługi klienta zapewnia.

Zdecydowanie nie zalecamy otwierania tego typu miejsc w niewielkiej odległości od sklepów konkurencyjnych lub dużych dyskontów. W przypadku dużych sklepów bardzo prawdopodobne, że klienci chcący zakupić chemię gospodarczą, zdecydują się właśnie na większy sklep, nie natomiast na niewielki, wyspecjalizowany sklepik. Duże dyskonty bardzo często oferują produkty zdecydowanie tańsze, a dodatkowo klienci mogą w nich zakupić nie tylko chemię gospodarczą, ale również akcesoria, artykuły spożywcze, a nawet odzież. Dodatkowo w dyskontach bardzo często spotkać można liczne promocje. Mogą one stać się czymś, co zdecyduje o tym, że Twoi potencjalni klienci nie zrobią zakupów u Ciebie, lecz właśnie w dużym sklepie. Dobrym miejscem na założenie tego typu sklepu w małej miejscowości może być np. osiedle mieszkaniowe.

O czym należy pamiętać, zakładając tego typu sklep?

Jeśli zdecydowałeś się już na prowadzenie sklepu z chemią gospodarczą, prawdopodobnie zastanawiasz się, skąd wziąć niezbędny asortyment. Najlepszym sposobem na zaopatrzenie swojego sklepu będzie prawdopodobnie hurtownia środków czystości. Oczywiście inna możliwość to również zakup np. chemii niemieckiej u naszego zachodniego sąsiada, jednak jest to wybór dużo mniej ekonomiczny. Warto zatem zdecydować się na polecaną hurtownię, sprawdzoną przez zadowolonych klientów. Hurtownie chemiczne zazwyczaj oferują produkty sprawdzone już w kraju pochodzenia, które cieszą się dużym uznaniem wśród klientów. Jeśli otwieramy sklep z chemią gospodarczą w niewielkiej miejscowości lub na wsi, zdecydujmy się na możliwie jak najszerszy asortyment. W ten sposób trafimy do większej liczby potencjalnych klientów. Warto zatem poszerzyć swoją ofertę o różnego typu detergenty.

Koszty

Założenie sklepu z chemią gospodarczą nie jest bardzo drogie i trudne. Aby rozpocząć działalność, powinieneś mieć do dyspozycji powierzchnię około 30-40 metrów kwadratowych. Powierzchnia taka powinna być wystarczająca, by otworzyć całkiem nieźle wyposażony sklep. Niezbędne będą również meble takie jak regały, na których wyłożysz sprzedawany przez Ciebie towar, a także lada. Musisz również wyposażyć się w kasę fiskalną. Wydatki te wiążą się z kwotą około 30 tysięcy złotych. W przypadku sklepu z zagraniczną chemią gospodarczą nie musisz bowiem inwestować w bardzo bogaty wystrój. Nieco droższą inwestycją może się okazać zaopatrzenie samego sklepu w niezbędne produkty.

Chcąc zapewnić możliwie szeroki asortyment, nie powinniśmy ograniczać się wyłącznie do samych proszków do prania lub płynów do płukania. Im szarszą ofertę zapewnimy, tym większe szanse, że nasz sklep dotrze do większej liczby klientów. Zaopatrzenie naszego sklepu to zatem wydatek rzędu około 50 tysięcy złotych. Jest to kwota, która powinna wystarczyć na podstawowy asortyment tak, by zapewnić dość spory wybór produktów. Dobrą praktyką jest zapewnienie w asortymencie środków czystości z różnych krajów. Dzięki temu każdy będzie mógł wybrać produkt, który najbardziej mu odpowiada pod względem składu, zapachu, osiągniętych rezultatów, a także konsystencji. Zwiększając zróżnicowanie asortymentu, zwiększamy również szanse, że ktoś stanie się naszym stałym klientem i poszerzamy grono klientów potencjalnych.

Jeśli natomiast nie do końca przekonuje Cię prowadzenie wyłącznie sklepu stacjonarnego, możesz pomyśleć o prowadzeniu również sklepu online. Będzie to dobry pomysł na poszerzenie Twojego zasięgu i dotarcie do nowych klientów, nawet z drugiego końca kraju. Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się przydatny i pomógł Ci rozwiać wątpliwości dotyczące prowadzenia własnego sklepu z chemią gospodarczą.

Dodaj komentarz