Wielu obserwatorów trendów dotyczących naszych zachowań wskazuje, że czytamy coraz mniej. Wiele instytucji bije na alarm i wskazuje, że przeciętny Polak czyta rocznie mniej niż jedną książkę. Z drugiej strony ciągle pojawiają się na rynku czytelniczym nowe nazwiska i wspaniałe tytuły. Wizyta na targach książek szybko uświadamia, jak wielu ludzi żyje literaturą i ceni sobie czas z nią spędzony, jako najważniejszy czas dnia. Jak to możliwe, że możemy obserwować dwa tak odmienne zjawiska i czy na pewno te informacje są oparte na rzetelnych źródłach? Kiedy pojawisz się w jakimkolwiek miejscu, gdzie zbierają się ludzie mający chwilę wolnego czasu, widzisz, że większość z nich… czyta. Jak to więc możliwe, że jednocześnie coraz mniej ludzi czyta i wszyscy ciągle coś czytają.
Odpowiedź wydaje się jasna – coraz mniej czytamy książek papierowych, coraz więcej treści odbieramy w inny sposób. Ebooki, audiobooki, książki publikowane w odcinkach na różnych portalach – tak wiele możliwości i tak wiele tytułów do wyboru. I miliony oczu skupione na lekturze.
Zupełnie obok tych trendów zdają się funkcjonować książki, których celem jest przekazywanie specjalistycznej wiedzy. Na polskim rynku istnieje od kilkudziesięciu lat Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Jak sama nazwa wskazuje, wydawnictwo to zajmuje się dostarczaniem na rynek książek z bardzo szeroko pojętego tematu literatury medycznej. Książki oferujące wiedzę, która stanowi podstawę nauczania specjalistów, którzy zajmują się naszym zdrowiem były i będą zawsze potrzebne. Książka papierowa w takim zastosowaniu ma przewagę nad wszelkimi innymi formami wydawniczymi, gdyż łatwo w niej zaznaczyć interesujące fragmenty i w potrzebie szybko do tych miejsc wracać. Trudno sobie nawet wyobrazić konieczność przeglądania wielu stron ebooka, aby dotrzeć do informacji opisującej skomplikowany problem medyczny, który wymaga szybkiego wyjaśnienia.
Do kogo kieruje swoją ofertę Wydawnictwo Lekarskie PZWL?
Na przestrzeni kilkudziesięciu lat istnienia na polskim rynku księgarskim, Wydawnictwo Lekarskie PZWL wydało kilkadziesiąt tysięcy tytułów z szeroko rozumianej branży medycznej. Tylko obecnie, w aktualnej ofercie wydawnictwa znajduje się około 2 tysięcy tytułów, których odbiorcami są zarówno specjaliści poszukujący dodatkowych informacji na tematy, które stanowią podstawę ich codziennej pracy, jak i zupełnie początkujący w branży medycznej studenci.
Coraz częściej po książki Wydawnictwa Literackiego PZWL sięgają także czytelnicy, którzy na co dzień zajmują się zupełnie innymi sprawami. Tacy odbiorcy w ofercie wydawnictwa upatrują możliwości wzięcia spraw zdrowotnych w swoje ręce i w tym celu poszukują wiedzy, która im to umożliwi. W rzeczywistości pojawiających się wokół zagrożeń zdrowia, wiele osób poszukuje na własną rękę sposobów na wzmocnienie systemu immunologicznego i ogólnej odporności swojego organizmu. Wiele osób zniechęconych prowadzoną przez przedstawicieli tradycyjnych metod medycznych, stara się wyszukiwać i wprowadzać w życie rozwiązania alternatywne. Dla takich czytelników PZWL ma również olbrzymią ofertę.
Jakie specjalności medyczne oferuje Wydawnictwo Lekarskie PZWL?
Na półkach wypełnionych po brzegi książkami medycznymi, które oferuje Wydawnictwo Lekarskie PZWL można znaleźć pozycje z praktycznie każdej dyscypliny medycznej, którą zajmują się lekarze specjaliści. Ze względu na unikatowość niektórych pozycji i z góry wiadome znikome zainteresowanie wynikające z bardzo wysokiego poziomu specjalizacji, ceny niektórych pozycji idą w grube setki złotych. Jednak trzon oferty stanowią pozycje opisujące psychiatrię i psychologię, onkologię, kosmetologię i medycynę estetyczną. Coraz częściej wydawane są pozycje dotyczące chorób cywilizacyjnych – cukrzyca i wszystkie choroby będące efektem niewłaściwego stylu życia i odżywiania się. Choroby serca i układu krwionośnego również są coraz częściej opisywane.
Wydawnictwo Lekarskie PZWL reaguje szybko na aktualne potrzeby rynkowe i wydaje pozycje, których autorzy zajmują się epidemiologią i zjawiskami dotyczącymi rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.