Pomieszczenia takie jak łazienka i kuchnia ciągle narażone są na działanie wilgoci. Wysoka temperatura, jak i obecność wody tworzą idealne warunki do rozwoju bakterii. O ile z łatwością można wyczyścić płytki, dużo trudniej zadbać o czystość fug. Po zauważeniu ciemnych plam na ich powierzchni wiele osób decyduje się na drastyczne środki, sięgając po ostre narzędzia i chemiczne preparaty. Mimo swojej skuteczności mogą powodować uszkodzenia spoin oraz powierzchni płytek. Jak zatem poradzić sobie z pleśnią i zanieczyszczeniami w łazience? Oto kilka rad
Domowe sposoby w walce z zabrudzeniami
Okazuje się, że proszek do pieczenia skutecznie radzi sobie z poważnymi zabrudzeniami fug. Aby zadziałał prawidłowo, należy dokładnie rozprowadzić go wzdłuż, wcześniej zwilżonej, fugi. Proszek w połączeniu ze znajdującą się tam wodą zdziała cuda. Należy go zostawić na około pół godziny, po czym zmyć wilgotną gąbką. Następnie można przetrzeć podłogę lub kafelki ścienne wodą z płynem do mycia. Proszek do pieczenia działa również skutecznie na kamień, uporczywe plamy i rdzę. Kolejnym sposobem jest pasta do zębów. Podobnie jak w przypadku proszku do pieczenia, pastę należy nałożyć na zabrudzoną fugę, używając do tego celu starej szczoteczki do zębów. Działanie mechaniczne dodatkowo wzmocni efekt i pozwoli paście wniknąć głębiej w tworzywo. Po upływie kilkunastu minut pastę można zmyć letnią wodą. Podobne właściwości do omawianych produktów ma również sok z cytryny, znany ze swojego wybielającego działania. Nie poradzi sobie jednak z każdym rodzajem zabrudzenia. Sok z cytryny usunie ślady rdzy, kamień oraz suche zabrudzenia. Aby mógł w ten sposób zadziałać, należy nałożyć go na zabrudzoną powierzchnię i zmyć po upływie kilkunastu minut.
Chemiczne preparaty na ładne fugi
Jeśli domowe sposoby nie dają rady z zabrudzeniami i pleśnią powstałą na fugach, warto skorzystać z chemicznych preparatów, których pełną ofertę znajdziesz tutaj: https://www.merkurygdynia.pl. Ich skład został opracowany w ten sposób, by działały skutecznie, ale nie niszczyły czyszczonej powierzchni. Wystarczy nałożyć niewielką ilość płynu lub proszku na zabrudzoną fugę i zmyć po około pół godziny. Większość z nich zapobiega również ponownemu powstawaniu pleśni i grzybów, dzięki czemu łazienka dłużej pozostaje czysta i świeża. Oprócz specjalnych preparatów dedykowanych pleśni i grzybom można również użyć płynu do WC, który znajduje się w każdej łazience. Jak wiadomo preparat posiada właściwości antybakteryjne, dzięki czemu doskonale radzi sobie z tego typu zabrudzeniami. Dzieje się tak, ponieważ w składzie zawiera chlor. Nie wolno jednak nakładać czystej postaci preparatu. Aby wyczyścić fugi, należy przygotować mieszankę składającą się z pół litra wody i pół litra płynu do czyszczenia toalety. Następnie za pomocą szczoteczki namoczonej w roztworze szybko przecierać zabrudzone miejsca. Aby ochronić skórę, warto stosować w tym czasie rękawice ochronne.