займы онлайн на банковскую карту займ на карту онлайн займы онлайн на карту микрокредит онлайн займ на карту займы онлайн займ на карту быстро микрозаймы на банковскую карту экспресс займ на карту микрозайм онлайн на карту срочно круглосуточно займ онлайн на карту займы на карту онлайн взять займ срочно на карту микрозаймы в интернете займ онлайн

14 września 2010 20:45

niedoczytania: Latest post

Wiadomości ze wschodu 3 – Uwaga! Zmiany w polskim alfabecie

27. września delegacja lubelska złożyła w Ministerstwie Kultury aplikację w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Na krótką listę (wstępną) z 11 miast kandydujących wybranych ma być od 2 do 4, zaś do końca 2011 roku ? Lublin, jako to jedno. Lublin osiągnął biurko pana Zdrojewskiego, jako czwarty, pięć minut po lubelskiej delegacji wpadła Warszawa: – Niestety, spóźniliście się – powiedzieli chłopcy z Lublina. – Decyduje kolejność zgłoszeń.

Na szczęście nie decyduje. Od chwili ogłoszenia krótkiej listy, wybrane miasta będą miały 9 błogosławionych miesięcy na uszczegółowienie aplikacji końcowej. Potem poznamy polską stolicę kultury.

Może ktoś uznać to za zbyt śmiałą nominację dla tego dokumentu, jednak w przypadku Lublina to najważniejszy akt od czasu lokacji miasta, albo lepiej i nieco skromniej – potwierdzenia jego lokacji w 1342 r. i tym dokumentom jest w swojej randze podobny. 27. września złożony został na ministerialnym biurku, jak niegdyś na biurku Kazimierza Wielkiego, dokument będący wypadkową gruntownej redefinicji miasta poprzez kulturę, dokument, w którym Lublin dokonał namysłu i starał się ustalić swój aktualny peleng w nowej sytuacji geokultarnej i geopolitycznej po wielkim przełomie i wejściu do UE. Dokonał tej ożywczej humanistycznej autoanalizy, nazwał swoją nową rzeczywistość, bez której to wiedzy trudno racjonalnie i celowo działać, nie wiedząc wobec czego i po co. Stało się to z udziałem mięsa tego miasta – mieszkańców – żeby zaznaczyć organiczność sprawy. To przełom, którego znaczenia jeszcze w pełni sobie nie uświadomiliśmy. I mam nadzieje, że wrodzony człowiekowi opór, niechęć, ale i wstyd najczęściej do przyznawania należnej epokowości faktom, a jeszcze bardziej niedostatek w dystynkcji i wrażliwości oglądu, nie zniweczą i nie zaprzepaszczą tego znaczenia, o którym mowa. Pomijam przytomnie inne aspekty całej tej sprawy, korzyści PR, europejski wymiar, pijane debaty malkontentów, którym polecam zająć się bilansem zbioru kasztanów. Weszliśmy na wyższy poziom semantyki, wbrew zaskoczonym językoznawcom, dotykając samego alfabetu z pozycji Polski Be.

Paweł Laufer -

Podobne artykuły