займы онлайн на банковскую карту займ на карту онлайн займы онлайн на карту микрокредит онлайн займ на карту займы онлайн займ на карту быстро микрозаймы на банковскую карту экспресс займ на карту микрозайм онлайн на карту срочно круглосуточно займ онлайн на карту займы на карту онлайн взять займ срочно на карту микрозаймы в интернете займ онлайн

14 stycznia 2009 17:21

niedoczytania: Latest post

Sylwia Chutnik laureatką Paszportu „Polityki”. Wygrała książka, która podsumowuje 2008 rok.

Kolejną szczęśliwą właścicielką „Paszportu Polityki” w dziedzinie literatury została Sylwia Chutnik za debiutancką powieść „Kieszonkowy atlas kobiet”.

Przypuszczano, że nagrodę otrzyma Jacek Dukaj, który napisał potężne dzieło pt. „Lód”. Nawet na brukowcu literackim „Kumple” nad ranem 13 stycznia pojawił się donos, że powędruje ona do tego trzykrotnie już nominowanego twórcy. Jednak tak się nie stało.

Niektórzy przypuszczają, że decyzja jury nie była do końca decyzją literacką a raczej polityczno-społeczną. Dukaj otrzymał już Nagrodę Kościelskich i jest w tym roku jakby twarzą tej nagrody, więc przyznawanie mu „Paszportu” byłoby niepotrzebnym mieszaniem reprezentacji. Sylwia Chutnik wydaje się być doskonałą potencjalną nagrodzoną: jest debiutantką, więc ta nagroda może jej pomóc, jest społecznie zaangażowana, bo przecież jest absolwentką Gender Studies i szefową Fundacji MaMa, która zajmuje się prawami matek itd. Za pomocą swojej twórczości niesie w świat przesłanie. Konkretne przesłanie. A jury lubi jak autorzy mają konkretne poglądy. Poprzedni rok nie był łaskawy dla polskiej literatury. Błyszczały tylko te wydawnictwa, które głosiły zaangażowanie społeczne literatury. Wygrała książka, która podsumowuje 2008 rok.

Kilka opinii na temat książki „Kieszonkowy atlas kobiet”.

„Autorka w bezkompromisowy i niepowtarzalny sposób zabrała głos w imieniu pokrzywdzonych kobiet”
Jarosław Czechowicz

„Pełna pasji powieść przekonująca, że lewicowo-feministyczna literatura tendencyjna może być czymś więcej niż doraźną publicystyką, zaś Muzeum Powstania Warszawskiego i jego polityczne zaplecze wcale nie mają na pamięć o powstaniu monopolu.”
Paweł Dunin-Wąsowicz

Wejdź na stronę autorki.

Błażej Koniecpolski -

Podobne artykuły