займы онлайн на банковскую карту займ на карту онлайн займы онлайн на карту микрокредит онлайн займ на карту займы онлайн займ на карту быстро микрозаймы на банковскую карту экспресс займ на карту микрозайм онлайн на карту срочно круглосуточно займ онлайн на карту займы на карту онлайн взять займ срочно на карту микрозаймы в интернете займ онлайн

7 grudnia 2008 15:00

niedoczytania: Latest post

SłowoNaNie – wprowadzenie do netblematu

Od dzisiaj w każdą niedzielę będzie ukazywał się w niedoczytania.pl nowy cykl – dział „Słowo na nie(dzielę)”. W nim dwóch młodych poetów: Tomasz Pułka oraz Łukasz Podgórni będzie wybierało i prezentowało młodą poezję zestawioną z teledyskiem z Youtube’a. Całość zostanie dodatkowo skomentowane ich dialogiem skopiowanym z gg. Wszystko nawiązuje do teorii emblematu.

Emblematy były to utwory słowno-plastyczne, które składały się z trzech elementów wzajemnie do siebie nawiązujących. Pierwszym z nich był obrazek przedstawiający alegoryczną scenkę, drugim inskrypcja, która była krótkim mottem do obrazka, trzecim był wiersz. Jednym z ciekawszych polskich twórców emblematów był Zbigniew Morsztyn, który jest autorem „Emblemata” zawierających 113 utworów.

W dziale SłowaNaNie będzie realizowana idea emblematów epoki internetu (nazwijmy je netblematami). Rycina zostanie zastąpiona filmikiem z Youtube’a, inskrypcja będzie w postaci rozmowy Pułki z Podgórni spisanej z gg, a wiersz, no cóż, wiersz będzie wierszem (to się nie zmieniło od wieków).

Co tydzień będziecie mogli zapoznać się z tekstem nowego twórcy zestawionym z piosenką młodego zespołu i komentarzem gadu-gadu. W bonusie dodajemy jeszcze grafikę narysowaną przez Łukasza Libiszewskiego, która również nawiązuje do tych trzech części. Przedstawiamy formę nowatorską, która w pełni realizuje możliwości internetu. Życzymy wesołego czytania, oglądania i komentowania.

Przykład emblematu

Przykład emblematu

Leszek Onak - ur. 1981, didżej i programista kultury. Strona autorska: http404.org

Podobne artykuły