займы онлайн на банковскую карту займ на карту онлайн займы онлайн на карту микрокредит онлайн займ на карту займы онлайн займ на карту быстро микрозаймы на банковскую карту экспресс займ на карту микрозайм онлайн на карту срочно круглосуточно займ онлайн на карту займы на карту онлайн взять займ срочно на карту микрозаймы в интернете займ онлайн

6 lutego 2010 14:27

niedoczytania: Latest post

Przedsmak: Hans Magnus Enzensberger, Irene Dische – „Esterhazy. Historia o zającu” – Nisza – luty/marzec 2010

Prezentujemy fragment książki Hansa Magnusa Enzensbergera i Irene Dische „Esterhazy. Historia o zającu” (wyd. Nisza).

W rodzinach na ogół rodzą się dzieci, trudno powiedzieć dlaczego. U Esterhazych z dawien dawna nieustannie rodziły się dzieci. Już dwieście lat temu byli chyba największą rodziną w całej Austrii. Chociaż żaden Esterhazy nie był zbyt duży. Prawdę mówiąc, byli oni z pokolenia na pokolenie coraz mniejsi. Chyba dlatego, że jedli mało sałaty i marchewki, za to tortów i ciastek, dropsów i czekoladek mnóstwo. Nasza opowieść zaczyna się w czasach, gdy Esterhazy byli już zupełnie maleńcy, ale za to wybitnie inteligentni.

Stary książę Esterhazy, głowa rodu, martwił się o swoje niezliczone dzieci, wnuki i prawnuki. Wyśmiewano się z nich w sklepach z obuwiem, bo nawet buciki dla niemowląt były dla nich za duże. Nie mogli jeździć na rowerze, bo każde siodełko było za wysoko, a łapki nie sięgały pedałów. Kiedy więc najmłodszy z Esterhazych wpadł do kosza na papiery i nie mógł się z niego wydostać, książę powiedział:

– Tak dalej być nie może. Pora coś z tym zrobić!

Przez trzy dni siedział zamknięty w swoim pokoju i rozmyślał. Po trzech dniach przemówił:

– Chcę, by wszyscy moi wnukowie pojechali za granicę. Niech każdy jedzie w inne miejsce, znajdzie sobie dużą żonę i powiększa rodzinę. Bo tak to już jest na tym świecie, że małym zającom rodzą się malutkie dzieci, a dużym takie, że jeszcze chodzić nie umieją, a już nie mieszczą się w dziecięcych łóżeczkach. Esterhazy są nieduzi, więc potrzebują dużych żon, jak największych. A wtedy ich dzieci będą w sam raz.

Pewnego dnia tuż przed nadejściem wiosny książę założył najlepszy ciemnoczerwony aksamitny surdut i osobiście odprowadził swoje zajączki na wiedeński Dworzec Zachodni.

– Nie zapominajcie – przestrzegał jeszcze na peronie – że dla was dobre jest tylko to, co najlepsze! Marchewka, sałata i pietruszka. Ale koniecznie świeże. O słodyczach, ma się rozumieć, nie ma mowy!
Gromada wnuków z radości obrzuciła księcia czekoladowymi drażetkami.

Najmłodszy ze wszystkich Esterhazych nosił oficjalny tytuł: Jego Dostojność Michael Paul Anton Maria Książę Esterhazy 12 792., Pan na Sałacinie, Podniesiony do Godności Książęcej Hrabia Marchewicki, Hrabia Endywiański, Pan na Pietrusinie, Szczypiorsku i Buraczynie.

Chociaż oczywiście nikt tak do niego nie mówił. A już z całą pewnością żaden zając. Bo po pierwsze, nikt nie potrafi powtórzyć tak długiego tytułu, a po drugie w rozmowie z zającem należy zawsze używać jego rodowego nazwiska. Pamiętajcie o tym! Dlatego też naszego bohatera nazywamy od tej chwili po prostu Esterhazym.

Zatem Esterhazy, najmłodszy ze wszystkich Esterhazych, był ostatnim, który wyruszał w świat. Rodzina zdecydowała, że swego szczęścia powinien szukać w Berlinie. Wieczorem w przeddzień odjazdu książę wziął go na stronę i udzielił mu kilku bezcennych wskazówek.

– Teraz albo nigdy, mój drogi wnuku – powiedział. – Jeżeli chcesz założyć rodzinę, musisz się rozejrzeć za odpowiednią żoną. Przede wszystkim musi być duża. Im większa, tym lepsza.
– I jeszcze jedno – dodał – berlińskie zające mieszkają za wielkim murem, nikt nie wie dlaczego. Ale nie bój się! Do odważnych świat należy! Szukajcie, a znajdziecie!

Esterhazy z wdzięczności pocałował starego księcia w łapkę i wsiadł w pociąg pospieszny do Berlina.

ohmygod

książkę zilustrował Michael Sowa

Redakcja Niedoczytania.pl - Serwis niedoczytania.pl jest przekraczającym granice funkcjonujące w kulturze katalogiem kopii myśli i kopii kopii myśli, które od bycia w ciągłym ruchu utraciły cechę czytelności.

Podobne artykuły