займы онлайн на банковскую карту займ на карту онлайн займы онлайн на карту микрокредит онлайн займ на карту займы онлайн займ на карту быстро микрозаймы на банковскую карту экспресс займ на карту микрозайм онлайн на карту срочно круглосуточно займ онлайн на карту займы на карту онлайн взять займ срочно на карту микрозаймы в интернете займ онлайн

25 września 2009 17:20

niedoczytania: Latest post

Prasowe podsumowanie tygodnia od 19 do 25 września 2009

Nagrody najlepiej świadczą o jurorach. Seksualne histerie króliczka Nicka Cave’a. Noblista przygląda się ludziom. Witkacy się ogolił i popełnił samobójstwo. Za „Pana Tadeusza” dostał medal we Francji. Nowy przekład słynnego dramatu Arthura Millera. Chwin: Kulturą się nie handluje. Kongres Kultury: Czy kultura wysoka może być masowa? Środowisko żąda: jeden procent budżetu na kulturę. Amerykański uczony odkrywa kulisy polowań na czarownice.

19 września

„Chałwa była jego sensem życia” [dziennik.pl]
Przepadał za chałwą i marcepanem, ale nie przepuszczał żadnym słodyczom. Mawiał, że akt samobójstwa polegający na zamknięciu się w gabinecie z pięciokilogramową puszką tureckiej chałwy nie byłby wcale złym pomysłem – tak o nieznanym Stanisławie Lemie opowiada jego syn Tomasz.
http://www.dziennik.pl/kultura/article445606/Chalwa_byla_jego_sensem_zycia.html

Seksualne histerie króliczka Nicka Cave’a [dziennik.pl]
Muzyk, autor tekstów i scenariuszy, pisarz, malarz i aktor. Nick Cave to ogromny indywidualista. I wszystko, czego się tknie, zamienia w złoto. Wydał właśnie swoją drugą powieść: wypełnioną smoliście czarnym humorem historię komiwojażera „Śmierć Bunny’ego Munro”. Świetną, jak można się było spodziewać.
http://www.dziennik.pl/kultura/muzyka/article445401/Seksualne_histerie_kroliczka_Nicka_Cavea.html

Znany amerykański komiksiarz w Polsce [dziennik.pl]
W ciągu dekady Mike Carey stał się jednym z najbardziej zapracowanych scenarzystów komiksowych. „Carey to jeden z pół tuzina najlepszych twórców mainstreamowego komiksu” – napisał o nim Neil Gaiman. Nam Carey opowiedział o swojej najsłynniejszej serii „Lucyfer”, dzieciństwie w Liverpoolu i przygodzie z filmem.
http://www.dziennik.pl/kultura/ksiazki/article445398/Znany_amerykanski_komiksiarz_w_Polsce.html

20 września

Witkacy się ogolił i popełnił samobójstwo [wyborcza.pl]
W roku 1936 odkrył, że ma lęk wysokości. Ktoś mu poradził, że wyleczy go lot samolotem. Rozmowa z prof. Januszem Deglerem
http://wyborcza.pl/1,75475,7046535,Witkacy_sie_ogolil_i_popelnil_samobojstwo.html

Naczelny aprowizator [wyborcza.pl]
Książki z autografem ojca sprawdzają się jako alternatywna waluta. Z ich pomocą można było załatwić gwoździe i rolki papy. Rozmowa z Tomaszem Lemem
http://wyborcza.pl/1,75475,7047112,Naczelny_aprowizator.html

Tylko u nas: fragment powieści Nicka Cave’a [dziennik.pl]
„Śmierć Bunny’ego Munro” to druga powieść w dorobku australijskiego muzyka i poety Nicka Cave’a: mroczna, okrutna, przepełniona smoliście czarnym humorem historia pewnego komiwojażera – alkoholika i seksoholika. Przeczytajcie u nas fragment tej świetnej książki.
http://www.dziennik.pl/kultura/ksiazki/article446013/Tylko_u_nas_fragment_powiesci_Nicka_Cavea.html

21 września

O Witkacym bez udziwnień [rp.pl]
70-lecie śmierci swego patrona Nowy Teatr w Słupsku uczcił przedstawieniem „Witkacy: jest 20 do Xtej”
http://www.rp.pl/artykul/9148,366262.html

Filozoficzne gawędy Tadeusza Gadacza [polskatimes.pl]
Przed imponującym przedsięwzięciem, jakiego podjął się prof. Tadeusz Gadacz w 12-tomowej summie „Historia filozofii XX wieku”, należy schylić głowę z szacunkiem. To bowiem pierwsza polska próba ujęcia w całość filozoficznych poszukiwań zeszłego stulecia.
http://polskatimes.pl/kultura/ksiazki/164517,filozoficzne-gawedy-tadeusza-gadacza,id,t.html

22 września

Kuglarz z Beskidu [rp.pl]
„Takism” Andrzeja Stasiuka mówi o podróży na południe i tęsknocie za ostatnią miłością
http://www.rp.pl/artykul/9148,367147.html

Pretensjonalnie o słoniu i gołębicy [rp.pl]
Dokument Le Clézio. Pisarz zainteresowany dawnymi kulturami pokusił się o analizę życia i twórczości Diega Rivery i Fridy Kahlo
http://www.rp.pl/artykul/9148,366602.html

Przejrzeć House’a [rp.pl]
Tej jesieni wielbicieli amerykańskiego serialu o gburowatym lekarzu czeka sporo atrakcji. Telewizyjna Dwójka emituje premierowy piąty sezon „Doktora House’a” (w USA w tym samym czasie wystartowała najnowsza „szóstka”), Prószyński i Ska wydaje o nim aż dwie książki
http://www.rp.pl/artykul/9148,366924.html

Felietonista, który pamięta [rp.pl]
W całodobowych mediach elektronicznych informacja z poranka znika w południe, news wieczorny kasuje sensację popołudniową, a po trzech dniach nikt nie pamięta, o co się kłócili politycy w miniony poniedziałek – pamięta najwyżej, że się kłócili.
http://www.rp.pl/artykul/243943,366730.html

Noblista przygląda się ludziom [polskatimes.pl]
José Saramago, portugalski laureat Nobla w 1998 roku, błysnął m.in. powieścią „Miasto ślepców” (1995), metaforyczną opowieścią o mechanizmach rządzących społecznością, w której brak moralnych więzi.
http://polskatimes.pl/kultura/ksiazki/164918,noblista-przyglada-sie-ludziom,id,t.html

Chwin: Kulturą się nie handluje [dziennik.pl]
Po 1989 r. nastąpił, zwłaszcza w młodym pokoleniu, spadek zainteresowania kulturą wysoką. Domaga się to natychmiastowego działania – mówi Stefan Chwin przed rozpoczynającym się w środę Kongresem Kultury Polskiej 2009. Dodaje, że potrzebna jest dyskusja o finansowaniu kultury. „Bez mecenatu państwa wysoka sztuka sobie nie poradzi” – mówi.
http://www.dziennik.pl/opinie/article447279/Chwin_Kultura_sie_nie_handluje.html

Książkowy „Rewers” kupisz w październiku [dziennik.pl]
Polski kandydat do Oscara, zdobywca tegorocznych gdyńskich Złotych Lwów, jesienią zostanie oddany na pożarcie molom książkowym. Powieść Andrzeja Barta, która była podstawą scenariusza najlepszego tegorocznego polskiego filmu, w październiku trafi do księgarń.
http://www.dziennik.pl/kultura/ksiazki/article447076/Ksiazkowy_Rewers_kupisz_w_pazdzierniku.html

24 września

Dużo fantastyki w TR Warszawa [rp.pl]
Noc z „Cyberiadą” Stanisława Lema, TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8, wstęp wolny, poniedziałek (28.09), godz. 20
http://www.rp.pl/artykul/9147,368060.html

Premiera dzienników Józefa Hena [rp.pl]
W przyszłym miesiącu ukaże się „Dziennik na nowy wiek” Józefa Hena, powieściopisarza, publicysty i dramaturga.
http://www.rp.pl/artykul/9148,368030.html

Kongres Kultury: Czy kultura wysoka może być masowa? [wyborcza.pl]
Relacja z drugiego dnia Kongresu. Po trzęsieniu ziemi, jakie wywołało wystąpienie byłego premiera Leszka Balcerowicza, który pierwszego dnia Kongresu zarzucił części twórców i organizatorów kultury mentalność „radzieckiego działacza”, dzień drugi przebiegał w atmosferze spokojnego, akademickiego seminarium.
http://wyborcza.pl/1,75475,7075848,Kongres_Kultury__Czy_kultura_wysoka_moze_byc_masowa_.html

Anty-kongres [wyborcza.pl]
Równolegle z Kongresem Kultury Polskiej środowiska alternatywne urządziły spontanicznie swój własny Anty-Kongres. Jego pierwsza odsłona miała miejsce w środę wieczorem, w pierwszym dniu oficjalnego Kongresu, w artystycznej spółdzielni Goldex Poldex w krakowskim Podgórzu.
http://wyborcza.pl/1,75475,7073387,Anty_kongres.html

Nowy przekład słynnego dramatu Arthura Millera [polskatimes.pl]
Dramat „Śmierć komiwojażera”, który Arthur Asher Miller napisał w 1949 roku, skutecznie ustawił mu karierę na resztę życia (pisarz zmarł w 2005 roku jako 80-letnia literacka wyrocznia). Nie dość, że przyniósł mu globalną sławę i Nagrodę Pulitzera, to dodatkowo sprawił, że zwróciła na niego uwagę nawet Marilyn Monroe, najpowabniejsza seksbomba Ameryki.
http://polskatimes.pl/kultura/ksiazki/165838,nowy-przeklad-slynnego-dramatu-arthura-millera,id,t.html

Za „Pana Tadeusza” dostał medal we Francji [dziennik.pl]
Roger Legras, wybitny tłumacz polskiej literatury, odebrał w Paryżu order „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Dzięki jego pracy ukazały się francuskie przekłady dzieł polskich romantyków. To on przybliżył Francuzom między innymi „Pana Tadeusza”.
http://www.dziennik.pl/kultura/ksiazki/article447950/Za_Pana_Tadeusza_dostal_medal_we_Francji.html

Książka o Fridzie Kahlo zafałszowana! [dziennik.pl]
Kilka drobnych detali potrafi solidnie napsuć krwi. Jak wykazały najnowsze ekspertyzy, obrazy użyte w książce „Finding Frida Kahlo” na temat artystki, są w większości fałszywe. Szacuje się, że ponad 1000 ilustracji w dwóch tomach zostało sfabrykowanych!
http://www.dziennik.pl/kultura/ksiazki/article447697/Ksiazka_o_Fridzie_Kahlo_zafalszowana_.html

25 września

Nagrody najlepiej świadczą o jurorach [rp.pl]
Józef Hen, Anna Piwkowska, Maciej Wojtyszko i Marek Kwiatkowski zostali laureatami drugiej edycji reaktywowanej nagrody miasta stołecznego Warszawy.
http://www.rp.pl/artykul/24,368646.html

Środowisko żąda: jeden procent budżetu na kulturę [wyborcza.pl]
Kilkuset uczestników Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie podpisało się pod apelem do władz o zwiększenie finansowych nakładów na kulturę.
http://wyborcza.pl/1,75475,7079296,Srodowisko_zada__jeden_procent_budzetu_na_kulture.html

Amerykański uczony odkrywa kulisy polowań na czarownice [polskatimes.pl]
Brian P. Levack, profesor historii na University of Texas w Austin, zasłynął w naukowym światku jako spec od dziejów czarostwa. W 1987 r. opublikował głośny tom „Polowanie na czarownice w Europie wczesnonowożytnej”. Teraz jest on dostępny także dla polskich czytelników.
http://polskatimes.pl/kultura/ksiazki/166224,amerykanski-uczony-odkrywa-kulisy-polowan-na-czarownice,id,t.html

Od dziś dasz „Wszystko za Everest” [dziennik.pl]
Wznowienie jednej z najlepszych książek przygodowych wszech czasów – „Wszystko za Everest” Jona Krakauera – trafia dziś do polskich księgarń. Równocześnie w kilkunastu miastach Polski startuje przegląd filmów o tematyce ściśle związanej z himalajskim szczytem.
http://www.dziennik.pl/kultura/ksiazki/article445439/Od_dzis_dasz_Wszystko_za_Everest.html

Redakcja Niedoczytania.pl - Serwis niedoczytania.pl jest przekraczającym granice funkcjonujące w kulturze katalogiem kopii myśli i kopii kopii myśli, które od bycia w ciągłym ruchu utraciły cechę czytelności.

Podobne artykuły