займы онлайн на банковскую карту займ на карту онлайн займы онлайн на карту микрокредит онлайн займ на карту займы онлайн займ на карту быстро микрозаймы на банковскую карту экспресс займ на карту микрозайм онлайн на карту срочно круглосуточно займ онлайн на карту займы на карту онлайн взять займ срочно на карту микрозаймы в интернете займ онлайн

18 kwietnia 2009 15:37

niedoczytania: Latest post

Pisarze jednej książki

Timesonline.co.uk niedawno opublikował listę „pisarzy jednej książki”, czyli twórców, których kojarzymy tylko z jedną, bardzo dobrze przyjętą powieścią. Niektórzy z nich, np. Emily Bronte, umarli dosyć młodo i nie zdążyli napisać nic więcej, inni tworzyli sporo, lecz nie udało im się „przebić” samych siebie.

Co sprawia, że pamiętamy tylko te powieści? Czasami jest to nowatorska forma, czasami skandal obyczajowy a nieraz udana ekranizacja. Lista takich „pisarzy jednej książki” jest na pewno dosyć długa, poczynając od „Don Kichota” Cervantesa kończąc na „Buszującym w zbożu” Salingera.

Borys Pasternak
Borys Pasternak twórca świetnej i wysoko cenionej poezji jest powszechnie znany ze swojej powieści „Doktor Żywago” i jej hollywoodzkiej ekranizacji w reżyserii Davida Leana. Książka nie spodobała się cenzurze w sowieckiej Rosji i oficjalnie była tam zakazana do 1988 roku. Do Europy przemycił ją włoski wydawca Giangiacomo Feltrinelli i już w 1957 była ona przetłumaczona na 18 języków. Rok później Pasternakowi m in. za jego powieść, została przyznana literacka nagroda Nobla. Z powodu nacisków ze strony sowieckich władz Pasternak odmówił przyjęcia nagrody, aby nie wywoływać skandalu.

Oskar Wilde
Autor „Portretu Doriana Graya” Oskar Wilde cieszył się w swoich czasach uznaniem głównie ze względu na swoją poezję i sztuki teatralne. Jego powieść – jedyna jaką napisał – jako zbyt pikantna i nowatorska nie zdobyła, za jego życia, uznania krytyków. Wilde zajął się więc pisaniem wierszy, krótszych opowiadań i utworów scenicznych. Nawet najlepsze z nich jak „De profundis” czy „Bądźmy poważni na serio” nie są kojarzone przez większość czytelników.

J.D. Salinger
Kolejną postacią na liście „autorów jednej książki” jest J.D. Salinger, który zaczął pisać w wieku 15 lat ale rozgłos przyniosła mu dopiero jego powieść „Buszujący w zbożu”. Popularność zyskała dzięki złej sławie. W latach 1961-1982 powieść była najbardziej cenzurowaną książką w amerykańskich szkołach średnich i bibliotekach. Dodatkowo miał ją przy sobie, w momencie aresztowania, zabójca Johna Lennona – Mark David Chapman – co spowodowało, że stała się ona pozycją kultową dla wszystkich niepogodzonych z życiem nastolatków. Sam autor, po jej publikacji wybrał życie samotnika i oprócz kilku nowel i opowiadań nie wydał dotychczas nic nowego.

Margaret Mitchell
„Przeminęło z wiatrem” było jedyną powieścią Margaret Mitchell. Autorka pisała ją w sekrecie, po tym jak jej znajomy wyśmiał pomysł napisania przez nią książki. Powieść okazała się wspaniałym sukcesem. Zdobyła nagrodę Pulitzera w 1937 a film nakręcony na jej podstawie dostał w 1939 roku rekordową ilość dziesięciu Oskarów. Margaret Mitchell zginęła dziesięć lat później w wypadku samochodowym.

Emily Brontë
Inna była historia Emily Brontë, która umarła w rok po ukazaniu się w 1947 jej jedynej powieści „Wichrowe wzgórza”. Autorka pochodziła z literackiej rodziny. Jej starsza siostra Charlotte była uznaną pisarką i to ona odkryła talent młodej Emily. „Wichrowe wzgórza” stały się szybko klasykiem angielskiej literatury. Dzisiaj powieść zaczęła zdobywać sobie popularność wśród nastolatków dzięki książkom Stephenie Meyer, nawiązującym do twórczości Bronte, o wampirach żyjących w XXI wieku.

Sylvia Plath
Przy tej wyliczance można też wspomnieć o Sylvii Plath i jej na poły autobiograficznej powieści „Szklany klosz”. Główna bohaterka książki Esther Greenwood przechodzi załamanie nerwowe będąc na stażu nowojorskim magazynie mody. Podejmuje próbę samobójczą, przechodzi terapię i w końcu dochodzi do siebie. Sylvia Plath popełniła samobójstwo w 1963, rok po publikacji książki.

Źródła: Timesonline.co.uk, wikipedia.org

Marcin Lejko -

Podobne artykuły