займы онлайн на банковскую карту займ на карту онлайн займы онлайн на карту микрокредит онлайн займ на карту займы онлайн займ на карту быстро микрозаймы на банковскую карту экспресс займ на карту микрозайм онлайн на карту срочно круглосуточно займ онлайн на карту займы на карту онлайн взять займ срочно на карту микрозаймы в интернете займ онлайн

25 września 2008 10:00

niedoczytania: Latest post

„Obywatel poeta” kontrowersyjny film o Zbigniewie Herbercie

Mamy rok Herberta zatem my też chcielibyśmy dołożyć sie do obchodów tego święta. Prezentujemy film w reżyserii Jerzego Zalewskiego. Dokument, który już przed emisją wywołał duże kontrowersje. Przede wszystkich chodziło o wypowiedzi Herberta na temat innych pisarzy, Michnika i bliskich poety. TVP, która wyprodukowała program nie chciała się zgodzić na puszczenie go w wersji przedstawionej przez reżysera. W dokumencie zatwierdzającym emisję w TVP napisano:
„Do 37. minuty film jest bardzo dobry. W drugiej części filmu rytm zostaje zakłócony zbędnymi dygresjami, wypowiedziami nic nie wnoszącymi do historii życia Poety. (…) Pojawiają się także w narracji wątki niewyjaśnione, nieczytelne dla niewtajemniczonego widza, a także budzące wątpliwości natury etycznej”.

TVP nalegała, żeby niektóre sceny z filmu zostały wycięte, a przede wszystkim te, które opowiadają o innych pisarzach, bliskich poety. Są to m.in. wypowiedzi Jacka Trznadla czy samego poety dotyczące Czesława Miłosza i Adama Michnika. Reżyser jednak nie zgodził się na żadne zmiany. Potem pojawił się problem czy w filmie można wykorzystać głos Herberta, który może stanowić przedmiot prawa autorskiego i bez zezwolenia spadkobierczyni po poecie, jego żony, Katarzyny Herbert, nie będzie można go wyemitować. Prawnicy jednak orzekli, że wykorzystanie głosu Herberta nie narusza jej praw majątkowych. Czynione było wiele zabiegów by produkcja nie ujrzała światła dziennego.

Po półrocznych negocjacjach, w końcu, postanowiono wyemitować film w wersji reżyserskiej, bez poprawek. Jednak premiera filmu była powiązana z dyskusją podczas, której ostro atakowano Herberta i Zalewskiego, reżysera filmu . Po wszystkim reżyser powiedział:
„Po zmontowaniu nie zdążyłem go pokazać Herbertowi, bo to było po tej burzy, w trakcie której zmarł.(…) I potem, po pół roku walki, jest premiera mojego filmu z zadziwiającym komentarzem rzecznika telewizji publicznej, który wystąpił przed emisją i powiedział, że to skandal, iż pokazujemy taki film.(…) Na pięć lat ? to znaczy mam nadzieję, że na pięć lat ? straciłem możliwość realizacji filmów dla telewizji, czyli tak naprawdę robienia filmów w ogóle.?

Oto kontrowersyjne wypowiedzi z filmu:

Jacek Trznadel o tym, że wiersz „Chodasiewicz” był o Czesławie Miłoszu:
„Przyszedłem do Herberta na początku lat 90., tu w Warszawie. I on wyciągnął rękopis wiersza zatytułowany ‚Chodasiewicz’ . Przeczytałem do połowy, uniosłem wzrok i powiedziałem: ‚Ależ przecież to jest wiersz o Miłoszu’ . Wtenczas twarz Herberta rozjaśniła się jak twarz autora, który cieszy się, że czytelnik zgadł jego autorski zamysł”.

Joanna Salamon o wierszu „Wilki” i Miłoszu:
Weźmy wiersz ‚Wilki’ [z tomu Herberta ‚Rovigo’ ]: ‚Ponieważ żyli prawem wilka/ historia o nich głucho milczy/ pozostał po nich w kopnym śniegu/ żółtawy mocz i ten ślad wilczy (…) nie opłakała ich Elektra/ nie pogrzebała Antygona (…) Ponieważ żyli prawem wilka/ historia o nich głucho milczy/ został na zawsze w dobrym śniegu/ żółtawy mocz i ten trop wilczy’ (…) Ale dlaczego ‚żółtawy mocz’ po nich został, dlaczego to wydobywa? Ano, mogę się mylić, ale sądzę, że dlatego, że Czesław Miłosz napisał w ‚Toaście’ : ‚Nie cierpię ludzi, którym uderza do głowy ten moczopędny środek narodowy’ . Czyli patriotyzm, taki nadmierny”.

Zbigniew Herbert o konformizmie Miłosza w stosunku do władzy komunistycznej:
„W decydującym momencie, rok 1945-47, kiedy ludzie nazywani bandytami umierali w lesie za Polskę, on pisywał felietony, niestosowne, w ‚Dzienniku Polskim’ . Za co dostał, bo to tak trzeba nazwać, posadę attaché kulturalnego w Stanach. Ja nie wymagam od przyjaciół, żeby zawsze byli mojego zdania, tylko żeby nie byli zdania tak przeciwnego, i tak konformistycznego, jakiegoś wazeliniarskiego, że to się nie da jeść.
Czy patrzeć nawet na to. I doszło do takiego spotkania w Kalifornii, gdzie on powiedział (…) o przyłączeniu [Polski do ZSRR] jako siedemnastej republiki. To było morderstwo intelektualne na swojej ojczyźnie. Więc tak, jak napisałem w liście: wstałem i wygarnąłem. Wściekłość dawała mi skrzydła”.

Jacek Trznadel o wykresleniu przez Herberta stwierdzenia „mój najukochańszy przyjaciel Adam Michnik”:
„Kiedy przygotowywałem do druku ostatnie wydanie [‚Hańby domowej’ ] z roku 1997, rozszerzone, Herbert powiedział, żeby z jego wywiadu skreślić kilka słów. Było tam powiedziane ‚mój najukochańszy przyjaciel Adam Michnik’ . Otóż Zbigniew Herbert powiedział: – Słowa ‚mój najukochańszy przyjaciel’ skreślić grubą kreską. Oczywiście uczyniłem…”.

Zbigniew Herbert o Michniku:
„Michnik jest manipulatorem. To jest człowiek złej woli, kłamca. Oszust intelektualny. Ideologia tych panów, to jest to, żeby w Polsce zapanował ‚socjalizm z ludzką twarzą’ . To jest widmo dla mnie zupełnie nie do zniesienia. Jak jest potwór, to powinien mieć twarz potwora. Ja nie wytrzymuję (…), ja uciekam przez okno z krzykiem”.

Źródło: Obywatel poeta, Wiadomosci.ngo.pl

Redakcja Niedoczytania.pl - Serwis niedoczytania.pl jest przekraczającym granice funkcjonujące w kulturze katalogiem kopii myśli i kopii kopii myśli, które od bycia w ciągłym ruchu utraciły cechę czytelności.

Podobne artykuły