займы онлайн на банковскую карту займ на карту онлайн займы онлайн на карту микрокредит онлайн займ на карту займы онлайн займ на карту быстро микрозаймы на банковскую карту экспресс займ на карту микрозайм онлайн на карту срочно круглосуточно займ онлайн на карту займы на карту онлайн взять займ срочно на карту микрозаймы в интернете займ онлайн

7 maja 2009 10:33

niedoczytania: Latest post

Nagrody Kulturalne Żurawie 2009 rozdane

W miniony poniedziałek (04.05.2009) odbyła się w Lublinie gala, na której dowiedzieliśmy się kto otrzymał laur „Żurawia”. Niech mnie kule biją! jeśli to nie była jedna z ciekawszych imprez tego miasta! Prawda jest taka, że nie ma innej takiej nagrody w Lublinie, która spośród może setki najprężniejszych twórców lokalnej kultury wyróżniałaby – tych najciekawszych czy najbardziej zasłużonych dla miasta (czterech zasłużonych z czterech dziedzin: słowo, dźwięk, obraz i animator kultury).

Wchodzimy do radia

Na pierwszy rzut oka nieco mniej ludzi niż rok temu, lecz na pewno więcej niż samych nominowanych i ich rodzin i rodzin ich rodzin. Są poeci, muzycy, malarze, graficy, redaktorzy, dziennikarze, fotografowie i animatorzy kultury. Jeden wielki kulturalny spęd, w którym pomiędzy ludźmi kultury wysokiej (choć najczęściej tylko oni tak o sobie mówią) przewijają się drobni cinkciarze rynsztokowego nurtu sztuki, mniej lub bardziej związani z Tekturą. Znają się lepiej, znają się gorzej, widzieli ten sam program w telewizji, ściągają te same albumy z internetu, więc gadają. Salę zalewa charakterystyczny szum rozmów, lepkiego od nudy zagadywania oraz dialogów istotnie ważnych w takich miejscach: ty ten mały to nie ten z budki suflera?

Zwycięzców jednak było tylko czworo. Lecz czy aby na pewno?

Gospodarzem wieczoru był Przemysław Buksiński. Świetny wybór, młody, zabawny niezwykle elastyczny i niższy od przeciętnego nominowanego. Zabrakło sponsora do wręczenia nagrody? No problem, no potatoes! Jest Buksiński!

Oprawa wizualna sali, w wykonaniu kolektywu kilku.com, zrobiona na piątkę. Każdy z nominowanych, zupełnie jak na Oskarach, miał swój własny klip reklamujący go w najlepszy sposób, i o ile sami nagrywani nie wiedzieli jak do końca owo nagranie wykorzystać, o tyle Marcin Małek wiedział jak kręcić, żeby nominowani wyglądali jak najbardziej korzystnie. Nowością, i moim zdaniem strzałem w dziesiątkę, były animacje komputerowe wyświetlane na ścianie. Industrialne wizje Pawła Szarzyńskiego grały, wręcz pierwszoplanową, rolę w zachowaniu gali żurawi na tak wysokim poziomie.

Śmiało można powiedzieć, obok wielu spekulacji jakie pozostawiają po sobie każde rozdane nagrody, że Żurawie przede wszystkim wygrali organizatorzy i ludzie odpowiedzialni za oprawę gali.

Spekulacje.

Kategoria słowo: ex aequo Paweł Laufer i raper Dolar

Paweł Laufer i raper Dolar - Tomasz Dymek - zwycięzcy w kategorii Słowo (fot. Monika Szyduk)

Paweł Laufer i raper Dolar - Tomasz Dymek - zwycięzcy w kategorii "Słowo" (fot. Monika Szyduk)

Dwie kompletnie różne postacie filozof i freestyler, tłumacz z języka rosyjskiego i muzyk w sile słowa, pisarz i hip-hopowiec, publicysta i mistrz ceremonii. Trudno jest się do czegokolwiek przyczepić. Werdykt, jak najbardziej, słuszny. Paweł Laufer spośród gromadki wygrywających tylko sobie znane konkursy poetów, to rodzyneczek tego miasta, człowiek z klasą, znawca kultury wschodniej, stuprocentowy pisarz. Młodzież o starej mądrej duszy. Dolar to chyba jedyny znany na całą Polskę reprezentant Lublina w dziedzinie hip-hopu, do dziś nie pojmuję, w jaki sposób w tak błyskotliwy sposób „na wprędce” można złożyć rymy w rytm muzyki. Fachowym językiem mówiąc – wielki szacun.

Kategoria obraz: Tomasz Bazan

Tomasz Bazan - zwycięzca w kategorii Obraz i Janusz Opryński (fot. Monika Szyduk)

Tomasz Bazan - zwycięzca w kategorii "Obraz" i Janusz Opryński (fot. Monika Szyduk)

Drogi Tomku! Przepraszam ale nie chodzę prawie w ogóle do teatru, więc co będę pisał o czymś o czym nie mam nawet najmniejszego pojęcia. Po prostu gratuluję!

Kategoria animator kultury: Piotr Choroś

Piotr Choroś - zwycięzca w kategorii Animator kultury, fot. Alicja Bąk (fot. Monika Szyduk)

Piotr Choroś - zwycięzca w kategorii "Animator kultury", fot. Alicja Bąk (fot. Monika Szyduk)

Nagrodę animatora kultury wręczał niejaki Rafał Koza Koziński postać znana i lubiana, lub mniej więcej znana i nie lubiana. Rzecz jednak w tym, że kapitalnie wykorzystawszy sytuację swojej obecności na scenie zaproponował (bardzo bardzo delikatnie) obecnemu na sali vice prezydentowi Miasta Lublina fundowanie stypendium dla laureatów przyszłorocznych nagród Żurawie. Ruch niezwykle sprytny i (niech powtórzę) niech mnie kule bija ! jeśli nie bardzo bardzo potrzebny. Inną sprawą jest to, że Opornik redagowany przez Pawła Chorosia poświęcił już nie jedną stronę Kozie.

Kategoria dźwięk: Maria Natanson

Maria Natanson - nagrodzona w kategorii Dźwięk i Marcin Pospiszyl (fot. Monika Szyduk)

Maria Natanson - nagrodzona w kategorii "Dźwięk" i Marcin Pospiszyl (fot. Monika Szyduk)

Nie trzeba być wielkim znawcą muzyki żeby móc powiedzieć, że to właśnie muzyka reprezentuję w Lublinie najwyższy poziom. Wszyscy nominowani do nagrody – oprócz nieobecnego z przyczyn zdrowotnych Junior Stressa (zastąpił go Dolar) – to profesjonaliści, którzy jeśli już nie wydali płyty, to wydadzą ja na pewno w niedługim czasie. Cztery zupełnie inne style muzyczne a jednak każdy z nich porywał. Londyn – rockowe brzmienie olbrzymie umiejętności gitarzysty. Dwootho – dźwięki naszych snów przy których człowiek wtórnie odpływa. Maria Natanson i Sylwia Lasok – cóż za głosy! Tylko bym stawiał w tym miejscu wykrzykniki to po prostu trzeba było zobaczyć. Jury miało naprawdę twardy orzech do zgryzienia

Błażej Koniecpolski -

Podobne artykuły