займы онлайн на банковскую карту займ на карту онлайн займы онлайн на карту микрокредит онлайн займ на карту займы онлайн займ на карту быстро микрозаймы на банковскую карту экспресс займ на карту микрозайм онлайн на карту срочно круглосуточно займ онлайн на карту займы на карту онлайн взять займ срочно на карту микрозаймы в интернете займ онлайн

10 marca 2010 21:51

Literatura w Tańcu z Gwiazdami

Łukasz: Grochola tańczyła w „Tańcu z Gwiazdami”.

Leszek: No nie gadaj?

Leszek: To znaczy oceniali ją? Jak tańczyła?

Łukasz: Tak jak pisze. Re-we-la-cyj-nie. Walc angielski, z klasą. Podnieciłem się, powiem jak Beata Tyszkiewicz – schrupałbym tę czekoladkę.

Leszek: Pamiętasz, jak Mariusz Szczygieł zaczął prowadzić „Na każdy temat”. To było przejście reportażu do telewizji. Teraz literatura idzie do tańca, literatura idzie przed ekrany! Wyobrażam sobie taki spektakl. Wielki spektakl na podstawie prozy Grocholi. Show biz.

Łukasz: Czekam jeszcze, jak Jacek Dukaj będzie frygidrygał razem z Martą Podgórnik.

Leszek: A ja czekam, jak staruszek Pilch pójdzie w tany z Magdaleną Miecznicką albo Kapela z Szymborską.

Łukasz: Beata Tyszkiewicz przy każdej okazji mogłaby gadać, że np. o tej sambie przeczytasz w najnowszym tomiku Piotra Sommera, a o tym jivie u Krystyny Miłobędzkiej. No i widzowie, co niedzielę, decydowaliby o tym, co się czyta, co jest w dobrym guście, a co jest passe.

Leszek: A ja bym nie robił głosowania widzów, tylko coś w stylu „Naboru aplikacji do programu Wydarzenia Literackie”. Każdy uczestniczący przed startem musiałby przygotować biznesplan swojego tańca, w którym uwzględniłby cenę strojów, oświetlenia, mydła (co by nie śmierdzieć przed publicznością) i koszt edukacji, a potem byłyby szkolenia, a po szkoleniach trzeba by było napisać scenariusz tańca – w której sekundzie obrót, w którym miejscu podskok, nie pominąwszy oczywiście falowania strojów.

Wiesz, żeby nie było tak, że oddajemy kulturę ludowi, tylko, żeby właśnie elita decydowała, co jest dobre, a co złe. Co wartościowe, a co kiepskie. Na podstawie wniosków obiektywnie wybrane jury, o dużym autorytecie społecznym, oceniałoby wnioski. Nie bez znaczenia byłby wygląd. Przecież nie każdy może być prawdziwym autorem: pisarzem, poetą. Trzeba mieć osobowość, a wiadomo, że osobowość to twarz. Jak znaleźć prawdziwego poetę, jeżeli nie na podstawie oczu, które są zwierciadłem duszy. Jury, które byłoby bardzo dobrze opłacane, żeby nie dochodziło do korupcji (np. reprezentanci jakiegoś wydawnictwa nachalnie promowaliby swojego autora) wybierałoby idola literackiego. Idola, przyszłego najkowca i kościelca, a potem nobelka.

Łukasz: Nasza literatura byłaby z ludzką twarzą i atrakcyjna, w krwi literackiej płynęłaby czysta dzikość, tylko musieliby to w TVN-ie pokazać.

Leszek: Tylko w TVN-ie. Przecież oni teraz zmieniają charakter stacji na bardziej kulturalny. Dla ludzi.

Redakcja Niedoczytania.pl - Serwis niedoczytania.pl jest przekraczającym granice funkcjonujące w kulturze katalogiem kopii myśli i kopii kopii myśli, które od bycia w ciągłym ruchu utraciły cechę czytelności.

Podobne artykuły