займы онлайн на банковскую карту займ на карту онлайн займы онлайн на карту микрокредит онлайн займ на карту займы онлайн займ на карту быстро микрозаймы на банковскую карту экспресс займ на карту микрозайм онлайн на карту срочно круглосуточно займ онлайн на карту займы на карту онлайн взять займ срочно на карту микрозаймы в интернете займ онлайн

14 października 2008 0:35

niedoczytania: Latest post

Krytyk literacki Reich-Ranicki nie przyjął nagrody niemieckich telewizji

Znany krytyk niemiecki polskiego pochodzenia Marcel Reich-Ranicki nie przyjął nagrody za całokształt na gali rozdania nagród niemieckich telewizji ARD, ZDF, RTL i Sat.1.

Po ogłoszeniu laureata, Reich-Renicki wstał i spokojnie podszedł do mównicy. Po kilku zdaniach, w których stwierdził, że otrzymał już w swoim życiu wiele nagród literackich m.in. nagrodę Goethego i Thomasa Manna, powiedział, z charakterystyczną sobie błyskotliwością, że nie przyjmuję ofiarowanej mu nagrody, gdyż jest porażony galą rozdania statuetek. Trzy godzinna impreza tak negatywnie wpłynęła na krytyka, że spontanicznie postanowił nie przyjąć nagrody, by nie brać udziału w tym odpychającym go przedsięwzięciu.

„Dziś jestem w wyjątkowo w kiepskiej sytuacji, że na nagrodę którą dzisiaj otrzymałem muszę zareagować w taki sposób […] Naprawdę nie chcę nikogo obrazić ani zranić, ale muszę powiedzieć prosto z mostu – nie przyjmuję tej nagrody. Powinienem – myślicie państwo – wcześniej to zadeklarować. Pewnie, ale nie wiedziałem, co tu na mnie czeka! Co mi tu przyjdzie przeżyć… […] Gdyby nagroda była pieniężna – zwróciłbym pieniądze.” [tłum. Maciej Kaczka]

Marcel Reich-Ranicki urodził się w Polsce. Po wojnie wyemigrował do RFN i tam rozpoczął swoją karierę krytyka. Na początku pisał na temat literatury do „Die Welt” i „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, by w 1988 roku trafić do telewizji. Sławę i rozgłos przyniósł mu jego cięty język i odważne ocierające się o kontrowersje opinie. Nagroda za całokształt miała przede wszystkim uhonorować go za pracę przy programie „Literarisches Quartett”, którego był prowadzącym od 1988 do 2002 roku.

Gunter Grass zadał mu w 1958 roku pytanie „Kim pan właściwie jest ? Polakiem, Niemcem czy jak??, Reich-Ranicki odpowiedział: ?Jestem pół Polakiem, pół Niemcem i całym Żydem?.

Odrzucenie nagrody było iskrą, która rozpaliła ognistą dyskusję na temat obecnych standardów niemieckiej telewizji. Dw-world.de wspomina, że krytykowi zostało zaproponowane wzięcie udziału w programie z szefami telewizji niemieckich by podyskutować o kondycji telewizji.

Nagrody literackie są bardzo niebezpieczne dla pisarzy (krytyków również). Niby dają rozgłos, niby dają renomę i upragnioną sławę, mamią kasą i uznaniem, ale nie wszyscy mogą sobie po nich usiąść na luzaka. Niektórzy nie radzą sobie z presją literacką i poprzeczką, która zostaje im podniesiona, niektórzy za mocno podniecają się sławą, inni nie zmieniają się i wciąż ciągną do przodu, nie zważając na głosy zarówno te pozytywne jak i negatywne.

Reich-Ranicki jest osobą, która przeciwstawiła się multimedialnemu potentatowi. Nie zważając na konsekwencje przerwała słomiankowo-słodkie show. Wykorzystała moment w którym były skierowane na nią światła jupiterów i powiedziała, to co wielu przed nią chciało powiedzieć.

Zobaczcie krótki filmik, w którym Reich-Ranicki uzasadnia swoją decyzję. (Napisy Maciej Kaczka).

A oto pełny filmik w wersji, oczywiście, niemieckiej:

Źródło: Dw-world.de, Guardian.co.uk, hollywoodreporter.com, wikipedia.pl, rp.pl.

Leszek Onak - ur. 1981, didżej i programista kultury. Strona autorska: http404.org

Podobne artykuły