займы онлайн на банковскую карту займ на карту онлайн займы онлайн на карту микрокредит онлайн займ на карту займы онлайн займ на карту быстро микрозаймы на банковскую карту экспресс займ на карту микрозайм онлайн на карту срочно круглосуточно займ онлайн на карту займы на карту онлайн взять займ срочно на карту микрозаймы в интернете займ онлайн

9 kwietnia 2009 9:45

niedoczytania: Latest post

[rec:] Dominika Buczak, Mike Urbaniak ? ?Gejdar?

„Gejdar” to książka z gatunku potrzebnych, szesnaście bezpretensjonalnych rozmów o tym, co to znaczy być homoseksualistą w kraju, w którym dużo rozsądniej jest być jednak heteroseksualnym lub chociaż takiego udawać. Szesnaście rozmów nie poddanych obróbce w fotoszopie, w celu uczynienia ich treści bardziej przyjaznej masowym gustom.

To nie jest Ewa Drzyzga pytająca z zatroskanym spojrzeniem: czy jesteś szczęśliwy ze swoją orientacją? Te wywiady (chociaż bardziej jednak – portrety konwersacyjne), wyprane są z telewizyjnej tapety, do której w tym kontekście przywykliśmy: musi być trochę szokująco, ale też bez przesady, żadnych zbliżeń na genitalia. Dominika Buczak i Mike Urbaniak zadają konkretne pytania i otrzymują na nie konkretne, szczere odpowiedzi – wszystko to razem tworzy szesnaście osobnych historii, które skutecznie rozprawiają się ze stereotypem geja – delikatnego faceta w obcisłej koszulce, pracownika zakładu fryzjerskiego i przyjaciela Bridget Jones.

Zapewne są też tacy – tak jak są nieinteligentne blondynki czy kradnący samochody Polacy – ale książka ta pokazuje jeszcze nieprzekonanym, że żadnej reguły nie ma i gej to może być chłopiec, który chodzi co tydzień do kościoła, łącząc wiarę z akceptacją siebie, i może być lekarz-chirurg, ultra męski barman, i każdy inny normalny facet. Co nie znaczy, że bohaterowie „Gejdaru” nie mają żadnych problemów ze swoją orientacją i jej odbiorem – o ile, jak wszyscy wiemy, trendy jest mieć stylistę fryzur-geja, a jeszcze bardziej trendy – dobrego kolegę geja, wciąż trendy nie jest posiadanie syna-geja i właśnie wątek relacji rodzinnych w tych rozmowach nieustannie powraca. Rozczarowanie rodziców, że życie to jednak nie „M jak miłość”, choć tak bardzo się starali i czy zrobili coś nie tak; rozczarowanie, że nie będzie ślubu w kościele, w szczęściu i w nieszczęściu, na zawsze razem, wnuków do wyprowadzania na spacer i całej tej „normalnej” reszty ukonstytuowanej przez lata tradycji i seriale familijne.

I ta książka tego nie zmieni, nie ma co się łudzić, ale nie o to przecież chodziło – autorzy nawet nie udają, że mają – drażniące w tego typu publikacjach – poczucie misji, oni po prostu stawiają pytania, a ich rozmówcy na te pytania odpowiadają; dobre pytania, dobre odpowiedzi. Mistrz w swojej konkurencji.

Dominika Buczak, Mike Urbaniak, Gejdar, Korporacja Ha!art Kraków 2008

Joanna Dziwak -

Podobne artykuły