займы онлайн на банковскую карту займ на карту онлайн займы онлайн на карту микрокредит онлайн займ на карту займы онлайн займ на карту быстро микрозаймы на банковскую карту экспресс займ на карту микрозайм онлайн на карту срочно круглосуточно займ онлайн на карту займы на карту онлайн взять займ срочно на карту микрозаймы в интернете займ онлайн

12 kwietnia 2009 19:00

niedoczytania: Latest post

Dlaczego T.S. Eliot nie chciał wydać „Folwarku zwierzęcego” Orwella?

W 1944 roku angielski poeta T.S Eliot, wówczas szef jednego z angielskich domów wydawniczych, nie zgodził się na publikację słynnego „Folwarku zwierzęcego” Orwella. Dlaczego Eliot odrzucił powieść – symbol sowieckiej dyktatury, jedną z najbardziej znanych książek ub. stulecia?

Pod koniec drugiej wojny światowej, kiedy George Orwell skończył pisać swój „Folwark zwierzęcy” było jasne, że trudno będzie znaleźć w Anglii wydawcę dla powieści o tak antyrosyjskiej wymowie. Niemcy bronili się w Europie resztką sił przed wojskami Rosjan i zachodnich aliantów. W Anglii istniała w tym czasie powszechna zgoda, aby otwarcie nie krytykować ważnego sojusznika. Sam Orwell w przedmowie oryginalnie napisanej do „Folwarku” narzekał na autocenzurę w brytyjskiej opinii publicznej. „Groźne jest to, że cenzura jest przede wszystkim dobrowolna” pisał Orwell. Co ciekawe sama przedmowa została ocenzurowana i nie ukazała się żadnym późniejszym wydaniu powieści.

Orwell składał ofertę kilku wydawnictwom m in. firmie Faber & Faber, której szefem był Eliot. Ten nie zgodził się na publikację książki, co przez lata wywoływało spekulacje na temat powodów jego decyzji. Wiele lat później żona Eliota przekazała gazecie „The Times” kopię listu, który szef Faber & Faber wysłał Orwellowi w lipcu 1944. Jak napisała do redakcji chciała w ten sposób „uciąć spekulacje na ten temat”.

Eliot w liście przyznaje, że „Folwark” jest wybitną książką – „Powieść jest zręcznie napisana i utrzymuje zainteresowanie czytelnika (…) jest to coś co udało się naprawdę niewielu autorom od czasu Guliwera (Jonathana Swifta – przyp. M.L.)”. Jednak już w następnym akapicie pisze – „jesteśmy przekonani, że nie jest to dobry punkt widzenia z którego należy krytykować obecną sytuację polityczną” i dodaje, że „ten punkt widzenia, który uznaję za trockistowski, nie jest dla mnie przekonujący”.

„Ponadto, Pana świnie są o wiele bardziej inteligentne niż inne zwierzęta i najlepiej nadają się do rządzenia farmą – tak naprawdę bez nich nie mogłoby być w ogóle Folwarku: więc można powiedzieć, że trzeba nie więcej komunizmu ale społecznie zaangażowanych świń” – pisze dalej Eliot.

-To fascynujący ale też zarazem zadziwiający list – przyznaje Anthony Wall wydawca serii dokumentalnej Arena w BBC, która zajmie się badaniem dokumentów zostawionych po Eliocie.

List zostawia spore pole do spekulacji. Można się nadal zastanawiać dlaczego autor Ziemi jałowej odrzucił książkę Orwella. Może uznał, że „Folwark” krytykując ówczesną sytuację w Rosji jednocześnie jest obroną „prawdziwego” trockistowskiego komunizmu. A może Faber & Faber po prostu nie odważyło się wydać powieści w tamtej sytuacji politycznej. Odpowiedzi możemy się tylko domyślać…

Źródło: Timesonline.co.uk, Wikipedia.org

Marcin Lejko -

Podobne artykuły