займы онлайн на банковскую карту займ на карту онлайн займы онлайн на карту микрокредит онлайн займ на карту займы онлайн займ на карту быстро микрозаймы на банковскую карту экспресс займ на карту микрозайм онлайн на карту срочно круглосуточно займ онлайн на карту займы на карту онлайн взять займ срочно на карту микрозаймы в интернете займ онлайн

7 września 2011 22:24

niedoczytania: Latest post

{cyt:} Roman Misiewicz: „Dlaczego odrzucam poezję”

Mamy Państwu do zaoferowania mocno zwęglony fragment o poezji, który ukazał się na łamach tygodnika „uważam rze”.

[…]

Kiedy zakończyłem wiersz „Katyń II” słowami: „z pnia brzozy/ze zwęglonej kości/wyłania się powoli/niezmącony/sens”, ktoś zarzucił mi, że to zakończenie jest tak ogólne, że nic nie mówi. Ja zaś sądzę, że może ono być niejasne wyłącznie dla kogoś, kto przyzwyczaił się traktować historię instrumentalnie. Dla mnie wydarzenie smoleńskie jest dialogiem prowadzonym z Bogiem. Nie słowem z przeszłości, które czyta się w Biblii, ale Słowem Żywym, skierowanym do nas bezpośrednio.

Ale pomińmy informacje, rozrywkę, naukę czy historię. Czy również literatura, począwszy od ubiegłego wieku nie służy kłamstwu? Ja uważam, że tak, bo albo je bezpośrednio wspiera, albo udaje, że Prawdy nie ma. Prawda jest względna, subiektywna – głosi współczesna sztuka. Co to znaczy? Ano, że nie istnieje.

A mnie taka poezja, twórczość… w ogóle, cała ta współczesna „kultura kłamstwa” zupełnie nie interesuje. Przybieranie masek albo ukrywanie się za nimi – i nieważne, czy wynika to ze sztucznego napięcia skóry na twarzy, czy chowania się za metalowymi maskami samochodów – jest dla mnie czymś zdumiewającym i przerażającym. Nie chcę w tym uczestniczyć. Nie chcę uczestniczyć w niczym, co służy oszustwu.

Właśnie dlatego odrzucam poezję. Co może słowo, choćby poruszało najczulsze struny w umysłach innych ludzi? Historia dowodzi, że absolutnie nic. Więc czy warto zajmować się słowiem? Ludzkim słowem?

Redakcja Niedoczytania.pl - Serwis niedoczytania.pl jest przekraczającym granice funkcjonujące w kulturze katalogiem kopii myśli i kopii kopii myśli, które od bycia w ciągłym ruchu utraciły cechę czytelności.

Podobne artykuły